REKLAMA

Joanna-Jurgała Jureczka i wywoływanie literackich duchów

Ostatnia aktualizacja: 22.04.2022 10:00
– Stawiamy znane postacie na pomniku, okadzamy, a jednocześnie nie znamy ich aż tak dobrze, żeby zobaczyć w nich zwykłych ludzi. Czasem taka rysa na pomniku powoduje, że ta osoba jest nam bliższa i to mnie zafascynowało. Pisząc o tym w książce, mam szansę zarazić pasją moich czytelników – mówiła w Dwójce Joanna Jurgała-Jureczka, autorka książki "Na gorącym uczynku. Wywoływanie duchów".
Zdj. ilustracyjne
Zdj. ilustracyjneFoto: Shutterstock/zef art

Znani i nieznani

Maria Konopnicka, Stanisław Wyspiański, Kazimierz Przerwa-Tetmajer, Kazimiera Iłłakowiczówna, Ludomir Różycki  to tylko niektórzy bohaterowie najnowszej książki Joanny Jurgały-Jureczki. Tom nosi tytuł "Na gorącym uczynku", autorka pokazuje zaś w nim zarówno wspomnianych, wybitnych artystów, jak i postacie mniej znane: Juliana Ochorowicza, ojca Józefata Ostrowskiego czy Glorię Kossak  wszystkich ich poznajemy od powszechnie nieznanej strony.

"Szperam, szukam, dopytuję, rewiduję, żeby poznać, zrozumieć, oswoić i pokochać" – czytamy we wstępie książki. Joanna Jurgała-Jureczka wyznała, że pokazując postacie polskiej kultury od nieznanej strony, chce dać im nowe życie, a w poszukiwaniu tych stron ważny jest każdy drobiazg, "chęć ocalenia pewnych rzeczy, które nazywamy smaczkami". – Te smaczki powodują, że wie się więcej. Czasem wejdzie się do alkowy, czasem w jakieś miejsce niekoniecznie pokazywane w koturnowych biografiach twórców, ale dzięki temu wiele osób trafia do znacznie poważniejszych materiałów. Przez te smaczki postać otwiera drzwi – dodała.

Drugie oblicze pisarek

Jedną z postaci "przyłapanych na gorącym uczynku" przez autorkę jest m.in. Maria Konopnicka. Znana m.in. z "Roty" i wielu patriotycznych wierszy, w książce pokazana jest jako kobieta atrakcyjna fizycznie. - Konopnicka to intrygująca kobieta, obdarzona ogromnym seksapilem. Wiele lat spędziła w dworku, żyjąc życiem zwyczajnym, i nagle weszła w świat artystyczny, okazując się osobą ciekawą nie tylko poprzez interesujące teksty, ale też dzięki temu, jak się zachowywała. Ocaliła w sobie wartości kobiece, a jednocześnie mówiło się cicho, że jest winna potrójnej śmierci samobójczej: nieszczęśnika, który się w niej zakochał, oraz jego rodziców.

Poza postaciami znanymi pojawiają się np. żony, które zrezygnowały ze swoich artystycznych aspiracji i zajęły się opieką nad talentem męża, jak np. Stefania Mławska – żona Ludomira Różyckiego. – Ta postać nie była mi bliska, dopóki nie trafiłam na jej pamiętnik. To są intymne i piękne rzeczy. Od początku tej znajomości zdawała sobie sprawę, że jej talent, który niewątpliwie miała, jest mniej ważny, niż talent jej męża – opowiadała Joanna Jurgała-Jureczka. – Jednocześnie, kiedy pisała swój bardzo intymny pamiętnik, mówiła o nim per kompozytor, więc zawsze czuła ten dystans i swoją rolę osoby, która musi go wspierać.

Wywoływanie literackich duchów

Autorka książki "Na gorącym uczynku. Wywoływanie duchów" podkreśliła, że często na trop ciekawostek o pisarzach wpada przy okazji innych prac. – Te postacie same się o siebie upominają. Wymaga to dużo pracy, ale przy okazji nadawania tytułu książce i tworzenia projektu okładki powiedziałam, że ja wywołuję duchy, ale także dotykam historii ludzi, którzy są już po drugiej stronie rzeki życia – mówiła Joanna Jurgała-Jureczka.

Posłuchaj
27:46 NA GORĄCYM UCZYNKU.mp3 Joanna-Jurgała Jureczka o książce "Na gorącym uczynku. Wywoływanie duchów" (Poranek Dwójki)

***

Rozmawiała: Dorota Gacek

Gość: Joanna Jurgała-Jureczka (pisarka, historyk literatury)

Data emisji: 20.04.2022

Godzina emisji: 8.10

Materiał wyemitowano w audycji "Poranek Dwójki".

Czytaj także

Reporter wrażliwy na drugiego człowieka. W 90. rocznicę urodzin Ryszarda Kapuścińskiego

Ostatnia aktualizacja: 05.03.2022 12:27
- Nie mam wątpliwości, że Ryszard Kapuściński wygrał los na loterii, ale wygrał go swoją pracowitością, skromnością i otwartością na drugiego czowieka, co podkreślał w wielu miejscach swojej twórczości - mówiła w Dwójce w dniu 90. urodzin Ryszarda Kapuścińskiego (4.03) prof. Urszula Glensk, literaturoznawczyni.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Andrzej Franaszek przewodnikiem po ogrodach poetów

Ostatnia aktualizacja: 22.04.2022 22:00
"Gwiazda Piołun" to opowieści o poezji, podróżowaniu i przyjaźni. Jej autor Andrzej Franaszek zaprasza do zwiedzania cudownego ogrodu polskiej kultury. 
rozwiń zwiń