Aetas Baroca: chcemy dzielić się wyrafinowanym pięknem muzyki baroku

Ostatnia aktualizacja: 31.08.2022 10:36
- W swoim założeniu mamy dzielenie się ze współczesną publicznością tym wyrafinowanym pięknem, jakie promieniuje z muzyki baroku. Chcemy, jako łącznik pomiędzy kompozycjami twórców poruszających się w określonej tradycji wykonawczej a słuchaczami, udostępniać w jak najczystszej formie możliwość obcowania z pięknem - mówiła w "Poranku Dwójki" Agnieszka Gorajska, której zespół - Aetas Baroca - wystąpi w sobotę 3 września w "Miejscówce z Dwójką".
Zespół Aetas Baroca. Od lewej: Maurycy Raczyński, Aleksandra Rybak-Żymła, Agnieszka Gorajska i Paweł Miczka
Zespół Aetas Baroca. Od lewej: Maurycy Raczyński, Aleksandra Rybak-Żymła, Agnieszka Gorajska i Paweł MiczkaFoto: Marcin Czopka

Kwartet przyjaciół

Aetas Baroca działa od 2014 roku. Grupa zawiązała się w Hadze. - Było to w trakcie naszych studiów w Konserwatorium Haskim. Tak po prostu, po ludzku zaprzyjaźniliśmy się i zaczęliśmy również działalność koncertową jako pasjonaci muzyki baroku. Przed dwoma laty zaprosiliśmy do naszego składu Maurycego Raczyńskiego, który jest takim aktywnym świadkiem, ale już także częścią tej naszej energii przyjaźni - opowiadała Agnieszka Gorajska, grająca na flecie traverso.

- W zasadzie pierwszy raz doświadczam sytuacji, że jestem ostatnim ogniwem zespołu. Przyznam, że była to dla mnie naprawdę przyjemność dołączyć do składu, który tworzy trójka przyjaciół o ugruntowanych relacjach. Dla mnie jest to ciągle jakiś ewenement, że energia w tym zespole jest już mocno osadzona, ale nieustająco bardzo atrakcyjna i przyjazna - podkreślał klawesynista i zarazem najmłodszy stażem członek zespołu.

Barokowy reprertuar w neogotyckiej przestrzeni

Ze względu na obecność fletu traverso i wiolonczeli barokowej Aetas Baroca koncentruje się na wykonywaniu muzyki włoskiej, niemieckiej i francuskiej późnego baroku. W czasie "Miejscówki z Dwójką" zespół sięgnie po kompozycje François Couperina (1668-1733), Georga Philippa Telemanna (1681-1767) i Jaquesa Martina Hotteterre'a (1674-1763).

Zobacz wszystkie koncerty z cyklu "Miejscówka z Dwójką" >>>

Zespół w składzie: Agnieszka Gorajska, Maurycy Raczyński, Aleksandra Rybak-Żymła (wiolonczela barokowa) oraz Paweł Miczka (skrzypce barokowe) wystąpią w przestrzeni neogotyckiej Auli im. Bolesława Szabelskiego Akademii Muzycznej im. K. Szymanowskiego w Katowicach.

Posłuchaj
15:34 Poranek Dwójki 31.08.2022 gorajska raczyński.mp3 Agnieszka Gorajska i Maurycy Raczyński przed koncertem zespołu Aetas Baroca w "Miejscówce z Dwójką" (Poranek Dwójki)

Koncert odbędzie się w sobotę (3.09) w godz. 18.30-19.00. Transmisja na naszej antenie, a także w formie wideo na stronie internetowej oraz Facebooku i kanale YouTube Programu 2 Polskiego Radia.

***

Tytuł audycji: Poranek Dwójki

Prowadził: Paweł Siwek

Goście: Agnieszka Gorajska, Maurycy Raczyński (Aetas Baroca)

Data emisji: 31.08.2022

Godzina emisji: 8.35

pg

Czytaj także

Trio Emil Miszk/Michał Bąk/Sławek Koryzno. Barok na jazzowo [ZOBACZ WIDEO]

Ostatnia aktualizacja: 05.03.2022 15:56
Koncert został zarejestrowany w Wielkiej Sali Wety w Dworze Artusa w Gdańsku. W programie znalazły się najbardziej znane kompozycje mistrzów baroku, jak Jerzy Fryderyk Haendel czy Jan Sebastian Bach. Oglądaj wideo!
rozwiń zwiń
Czytaj także

Duet AbsoLutes: gitara barokowa i lutnia w "Miejscówce z Dwójką" [ZOBACZ WIDEO]

Ostatnia aktualizacja: 28.05.2022 19:30
AbsoLutes to zespół założony przez Marię Wilgos i Klaudynę Żołnierek, lutnistki i gitarzystki, specjalizujące się w grze na historycznych odmianach tych instrumentów. 
rozwiń zwiń