Święto miłośników opowieści kryminalnych we Wrocławiu

Ostatnia aktualizacja: 01.06.2023 11:13
- W tym roku we Wrocławiu pojawią się autorzy, którzy zdobyli sobie już wielu, wielu fanów. W niedzielę na przykład zagoszczą u nas m.in. Katarzyna Puzyńska i Wojciech Chmielarz. Będą oni mieć spotkania autorskie wokół swoich najnowszych książek. To jednak nie wszystko, w programie także wiele różnych dyskusji na rozmaite tematy, np. o tym, jak autorzy kryminałów sięgają po motyw miasta - mówiła w "Poranku Dwójki" Ewa Dąbrowska, współorganizatorka Międzynarodowego Festiwalu Kryminału.
Międzynarodowy Festiwal Kryminału we Wrocławiu jest organizowany od 2004 roku
Międzynarodowy Festiwal Kryminału we Wrocławiu jest organizowany od 2004 rokuFoto: YvY illustrations/Shutterstock

Pięciodniowe święto kryminału

Wręczenie Nagrody Wielkiego Kalibru, spotkania z najciekawszymi autorami powieści kryminalnych, turniej jednego wiersza kryminalnego i kryminalne warsztaty literackie - tak w skrócie wygląda program tegorocznego Międzynarodowego Festiwalu Kryminału, który odbywa się we Wrocławiu w dniach 31 maja - 4 czerwca.

Gatunek, w którym każdy znajdzie coś dla siebie

Powieści kryminalne to bardzo ważna część polskiego rynku książki. Każdego roku trafia na niego około pięciuset tytułów, i to tylko od rodzimych autorów.

- Biorąc pod uwagę, że w Polsce ukazuje się tak dużo kryminałów, chyba każdy może znaleźć coś dla siebie. Ja osobiście po pierwsze idę tropem autorów, których znam i lubię, ale też zawsze staram się dawać szanse debiutantom. Co roku bardzo wielu autorów debiutuje i wśród takiej liczby książek czasami po prostu trudno się przebić. Dlatego warto też dawać szansę nazwiskom, których nie znamy - przekonywała Ewa Dąbrowska z Portalu Kryminalnego.

Posłuchaj
08:21 Poranek Dwójki dąbrowska 1.06.2023.mp3 Ewa Dąbrowska o 20. Międzynarodowym Festiwalu Kryminału we Wrocławiu (Poranek Dwójki) 

Od 2004 roku, czyli od samego początku Międzynarodowego Festiwalu Kryminału, przyznawana jest Nagroda Wielkiego Kalibru. Otrzymuje ją autor najlepszej powieści kryminalnej lub sensacyjnej, która została wydana w roku poprzedzającym przyznanie wyróżnienia. Pierwszym laureatem nagrody był Marek Krajewski za powieść "Koniec świata w Breslau".

Nazwisko autora wyróżnionego w tym roku poznamy w sobotę (3.06) podczas uroczystej gali. Wśród nominowanych są: Katarzyna Gacek ("Pies ogrodnika"), Anna Kańtoch ("Jesień zapomnianych"), Julia Łapińska ("Czerwone jezioro"), Anna Potyra ("Pakt"), Paweł Rzewuski ("Syn bagien"), Maciej Siembieda ("Katharsis") i Marek Stelar ("Krzywda").

Logo festiwalu Logo festiwalu

***

Tytuł audycji: Poranek Dwójki

Prowadził: Paweł Siwek

Gość: Ewa Dąbrowska (współorganizatorka Międzynarodowego Festiwalu Kryminału)

Data emisji: 1.06.2023

Godz. emisji: 9.35

pg

Czytaj także

Kryminał – zdecydowanie coś więcej niż tylko literatura wagonowa

Ostatnia aktualizacja: 14.12.2022 12:15
Co roku wiosną we Wrocławiu odbywa się Międzynarodowy Festiwal Kryminału. To niezwykła okazja dla wszystkich wielbicieli tego gatunku, by spotkać się z autorami, zapoznać się z nowościami czy wziąć udział w warsztatach literackich. W przyszłym roku odbędzie się jubileuszowa, 20. edycja festiwalu.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Marek Krajewski: fascynuje mnie rzeczywistość Polski międzywojennej

Ostatnia aktualizacja: 22.05.2023 17:00
- Umieszczenie akcji powieści w Warszawie jest dla mnie wyzwaniem czysto pisarskim, nie ma tutaj więzi emocjonalnej. Stolicę uważam za niezwykle ciekawą scenerię powieści retro, patrzę na nią zimnym okiem autora już 28 ośmiu książek - mówił w Dwójce Marek Krajewski, pisarz i honorowy obywatel Wrocławia.
rozwiń zwiń