Wiceszef Muzeum Powstania Warszawskiego: ten sposób opowiadania historii wciąż działa

Ostatnia aktualizacja: 01.08.2023 11:29
- Cały czas kolejne pokolenia chcą słuchać tak opowiedzianej historii, chcą się w nią zagłębiać, chcą być nie tylko widzami, ale w pewnym sensie wręcz współuczestnikami. Tak jest skonstruowana ta ekspozycja. Stąd właśnie to bijące serce czy bruk pod stopami zamiast sterylnego linoleum - mówił w Dwójce dr Paweł Ukielski, zastępca dyrektora Muzeum Powstania Warszawskiego.
Muzeum Powstania Warszawskiego
Muzeum Powstania WarszawskiegoFoto: Tomasz Jedrzejowski/Gazeta Polska/Forum

Wyjątkowy adres na warszawskiej Woli

Powstanie Warszawskie wybuchło 1 sierpnia 1944 roku. W rocznicę bohaterskiego zrywu w "Poranku Dwójki" odwiedziliśmy miejsce, które jak żadne inne upamiętnia to wydarzenie - Muzeum Powstania Warszawskiego. Placówka ta została otwarta 19 lat temu i nadal przyciąga tłumy odwiedzających.

- Kulminacja jest w okolicach 1 sierpnia, ale mamy w ciągu roku kilka fal kulminacyjnych. W miesiące wiosenne i wczesnoletnie masowo przyjeżdżają do nas szkoły. W wakacje są to głównie zwiedzający indywidualnie. Jest to dla nas nieustające potwierdzenie, że ten sposób opowiadania historii, który sobie wymyśliliśmy 20 lat temu, cały czas działa - podkreślał dr Paweł Ukielski.

Od miasta ruin do nowoczesnych biurowców

Od momentu otwarcia Muzeum Powstania Warszawskiego niesamowitą metamorfozę przeszła jego bliższa i dalsza okolica.

- Ta postindustrialna, właściwie zrujnowana Wola, która jeszcze 20 lat temu była na progu swojego przeistaczania się w nowoczesne miasto, w międzyczasie zmieniła się w biznesowe city. To pokazuje, jak dynamicznym miastem jest Warszawa. Jest to również piękna puenta do naszej historii, bo my przecież kończymy opowieść o Powstaniu filmem "Miasto ruin", animacją przelotu nad zburzoną Warszawą, gdzie wszyscy ludzie byli wypędzeni, straszyły tylko gruzy i wypalone szkielety budynków. A potem nasz zwiedzający wychodzi i dookoła widzi piękne i nowoczesne miasto - tłumaczył gość Dwójki.

Obchody 79. rocznicy Powstania Warszawskiego

"Miłość istnieje zawsze" - to hasło obchodów 79. rocznicy Powstania Warszawskiego. Jest ono nawiązaniem do słynnego zdjęcia, które przedstawia powstańczy ślub państwa Biegów. Małżonkowie przeżyli wojnę i spędzili wspólnie 75 lat.

Inicjatorem budowy Muzeum Powstania Warszawskiego był prezydent Lech Kaczyński.


Posłuchaj
14:16 Poranek Dwójki ukielski 1.08.2023.mp3 Paweł Ukielski o działalności Muzeum Powstania Warszawskiego i obchodach 79. rocznicy Powstania Warszawskiego (Poranek Dwójki) 

Z dr. Pawłem Ukielskim - zastępcą dyrektora Muzeum Powstania Warszawskiego - rozmawialiśmy również w audycji o najważniejszych punktach tegorocznych obchodów, pielęgnowaniu pamięci i przekazywaniu jej kolejnym pokoleniom.

Plakat obchodów 79. rocznicy Powstania Warszawskiego Plakat obchodów 79. rocznicy Powstania Warszawskiego

***

Tytuł audycji: Poranek Dwójki

Prowadził: Paweł Siwek

Gość: dr Paweł Ukielski (zastępca dyrektora Muzeum Powstania Warszawskiego)

Data emisji: 1.08.2023

Godz. emisji: 9.30

pg

Czytaj także

Zdzisław Sierpiński. Człowiek, który rozpoczął Powstanie Warszawskie. Posłuchaj jego wspomnień

Ostatnia aktualizacja: 01.08.2023 05:55
Powstanie Warszawskie nie wybuchło, jak zostało to zapamiętane w powszechnej świadomości, o godz. 17.00 - godzinie "W". Pierwsze strzały padły ok. 13.50 na Żoliborzu. Oddał je Zdzisław Sierpiński. W Archiwum Polskiego Radia zachowała się jego wypowiedź na temat tej chwili. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

79. rocznica wybuchu Powstania Warszawskiego w Polskim Radiu

Ostatnia aktualizacja: 31.07.2023 14:00
W 79. rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego Polskie Radio oddaje hołd bohaterom i przygotowało bogaty program o tym ważnym wydarzeniu w historii Polski. Anteny publicznego nadawcy radiowego aktywnie włączają się w obchody, oferując słuchaczom unikatowe materiały, archiwalne nagrania, rozmowy z ekspertami i historykami oraz transmisje obchodów uroczystości państwowych.                         
rozwiń zwiń