Paweł Ukielski: dwie narracje o powojennej Europie nie są wciąż zespolone

Ostatnia aktualizacja: 08.05.2020 13:54
- Zachód doświadczył jednego totalitaryzmu. W naszej części Europy zniewolenie komunistyczne trwało czterdzieści kilka lat - mówił w Dwójce zastępca dyrektora Muzeum Powstania Warszawskiego, przypominając, że zakończenie II wojny światowej nie oznaczało odzyskania wolności przez Polskę i inne państwa…
Audio
  • Rozmowa z dr. Pawłem Ukielskim, zastępcą dyrektora Muzeum Powstania Warszawskiego (Poranek Dwójki)
dr Paweł Ukielski
dr Paweł UkielskiFoto: PAP/Rafał Guz

Koniec II wojny swiatowej PAP 1200.jpg
"Brzemię zwycięstwa". Robert Kostro: II wojna światowa jest niezamkniętym rozdziałem

8 maja obchodzimy Międzynarodowy Dzień Zwycięstwa upamiętniający zakończenie II wojny światowej w Europie. - Zakończenie okrutnej niemieckiej okupacji to wydarzenie niewątpliwie znaczące. Ale ani Polska, ani inne kraje Europy Środkowej nie mogły cieszyć się wolnością. Mogły cieszyć się co najwyżej zaprzestaniem walk - podkreślał dr Paweł Ukielski.

Jak przypominał, ci, którzy walczyli w czasie wojny, w przypadku Polski zwłaszcza żołnierze Armii Krajowej, "byli narażeni na wiele represji. A zniewolenie sowieckie, które przyszło do Polski po 1944-45 roku, zakończyło się dopiero w roku 1989".

Czy ta odmienna od zachodniej perspektywa czasu powojennego jest powszechnie znana? - Myślę, że sytuacja się poprawia. Ostatnia, z września zeszłego roku, rezolucja Parlamentu Europejskiego wyraźnie mówi, że były dwa totalitaryzmy, nazistowski i komunistyczny. Tego typu deklaracje pokazują, że idziemy w dobrym kierunku. Że nasz głos jest coraz bardziej słyszalny, chociaż przebija się z trudem. Te dwie narracje, dwie pamięci cały czas nie zostały zespolone - mówił gość "Poranka Dwójki".

Żołnierze Wyklęci free 1200.jpg
Polacy na frontach II wojny światowej - serwis specjalny

W rozmowie również m.in. o zagrożeniach płynących z obecnej polityki historycznej Rosji. Nie zabrakło też wspomnienia o historycznych kontekstach dwukrotnego podpisania aktu bezwarunkowej kapitulacji III Rzeszy.

***

Tytuł audycji: Poranek Dwójki

Prowadzi: Paweł Siwek

Gość:  dr Paweł Ukielski (zastępca dyrektora Muzeum Powstania Warszawskiego)

Data emisji: 8.05.2020

Godzina emisji: 8.30

Czytaj także

"Kamień", czyli XX wiek z perspektywy kobiet

Ostatnia aktualizacja: 10.03.2016 10:00
- Rzadko zdarza się tak ciekawy tekst na pięć aktorek, z których każda dostaje pełnowymiarową rolę - mówił Grzegorz Wiśniewski, który reżyseruje w warszawskim Teatrze Współczesnym sztukę "Kamień" Mariusa von Mayenburga.
rozwiń zwiń
Czytaj także

947 dni i nocy w piekle Auschwitz. Ucieczka rtm. Witolda Pileckiego

Ostatnia aktualizacja: 27.04.2020 10:07
Mija 77. rocznica brawurowej ucieczki Witolda Pileckiego i dwóch jego współwięźniów z niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego. - Pilecki musiał uciec i ucieczka musiała się udać, ponieważ rozkaz przewidywał, że złoży swoim przełożonym raport osobiście - mówił prof. Witold Stankowski.
rozwiń zwiń