Szef Festiwalu "Warszawska Jesień": muzyka zyska na wiarygodności i autentyczności

Ostatnia aktualizacja: 14.09.2023 12:00
- Świat dźwiękowy tegorocznej Warszawskiej Jesieni jest otwarty na poszerzenie pola dźwiękowego, na pewną redefinicję, a to wszystko po to, żeby jak zwykle dostarczyć pewnej świeżości, ale też w nadziei na to, że przez to muzyka zyska na wiarygodności i autentyczności - mówi Jerzy Kornowicz, dyrektor 66. Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Współczesnej "Warszawska Jesień", który startuje już w piątek (15 września).
Jerzy Kornowicz
Jerzy KornowiczFoto: Leszek Szymański/PAP
  • W stolicy już wkrótce ruszy 66. Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Współczesnej "Warszawska Jesień".
  • Hasłem przewodnim tegorocznego festiwalu są "Rzeczy brzmiące".
  • W tym roku organizatorzy chcą wypełnić muzyką nie tylko sale koncertowe, ale również inne, nieoczywiste przestrzenie i udowodnić, że grać można nie tylko na klasycznych instrumentach.
  • Festiwal odbędzie się w Warszawie w dniach 15-23 września.

"Rzeczy brzmiące" to przewodnie hasło tegorocznej odsłony Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Współczesnej "Warszawska Jesień". Przed nami muzyczne i dźwiękowe instalacje, przestrzenie dźwiękowe i budynki wypełnione kształtami i dźwiękami.

Grające urządzenia

Klasyczne instrumenty i zespoły zostaną zestawione z nowymi konstrukcjami, a wszystkie razem kompozytorzy i performerzy potraktują jak rozbrzmiewające obiekty.

- Staramy się zaprosić państwa do spojrzenia na ów zasób dźwiękowy, który państwu zaproponujemy na tej Warszawskiej Jesieni, z pozycji właśnie rzeczy brzmiących, do których wszak instrumenty też się zaliczają, ale też różne przyłączenia: obiektofony, przyrządy, urządzenia, które bardzo często nawiązują swoją konstrukcją do różnych tradycji przeszłych, że o lirze korbowej wspomnę, o różnych grających urządzonkach, gdzie ta nowoczesność i tradycja ze sobą się przepychają - mówi Jerzy Kornowicz.

Dyrektor wydarzenia dodaje, że "świat dźwiękowy tegorocznej Warszawskiej Jesieni jest otwarty na poszerzenie pola dźwiękowego, na pewną redefinicję, a to wszystko po to, żeby jak zwykle dostarczyć pewnej świeżości, ale też w nadziei na to, że przez to muzyka zyska na wiarygodności i autentyczności".

Henryk Mikołaj Górecki wśród robotów

Innowacyjna będzie już sama inauguracja festiwalu w Filharmonii Narodowej, gdzie artyści zaprezentują się nie tylko w sali koncertowej, ale także w najróżniejszych zakątkach i zakamarkach gmachu.

- Chcieliśmy pokazać różne przestrzenie w Filharmonii Narodowej i wypełnić je dźwiękami i działaniami. To będzie w jakimś stopniu kwestią państwa wyboru, jaką trasą państwo pójdą. Będą i roboty, i instalacje. Będą utwory typowe, ale w tym kontekście liczymy, że inaczej zabrzmią, bądź inaczej zostaną odebrane. Na przykład fascynujący utwór Henryka Mikołaja Góreckiego Genesis, który od początku był po trosze utworem stanu, czyli takiego gospodarowania czasem, który bardziej nas zaprasza do bycia w utworze, niż nas epatuje swoją dramaturgią i może zabrzmieć zupełnie inaczej w otoczeniu owych robotów - zapowiada Jerzy Kornowicz.

Warszawska Jesień - transmisja w Dwójce

Kurator inauguracji festiwalu jest Paweł Hendrich, który również gościł na naszej antenie. Rozmowę z nim można przeczytać TUTAJ. 66. Międzynarodowy Festiwal Muzyki Współczesnej "Warszawska Jesień" odbędzie się w terminie 15-22 września. Fragment wydarzenia inaugurującego 66. Międzynarodowy Festiwal Muzyki Współczesnej "Warszawska Jesień" będzie transmitowany na naszej antenie w piątek, 15 września, od godz. 20.30.

Festiwal organizowany jest przez Związek Kompozytorów Polskich, natomiast Program 2 Polskiego Radia jest współorganizatorem wydarzenia.

Czytaj także:

Posłuchaj
17:01 Dwojka_Poranek Dwojki_2023_09_14-09-34-00.mp3 Warszawska Jesień 2023. Zaprasza dyrektor festiwalu Jerzy Kornowicz (Poranek Dwójki)

***

Tytuł audycji: Poranek Dwójki

Prowadził: Paweł Siwek

Gość: Jerzy Kornowicz (dyrektor 66. Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Współczesnej "Warszawska Jesień")

Data emisji: 14.09.2023

Godzina emisji: 9.30

mgc/pg

Czytaj także

Andrzej Markowski. Kompozytor o szerokich horyzontach

Ostatnia aktualizacja: 30.10.2023 05:45
- Wszystko, co jest muzyką, nie jest mi obce. Ja tym żyję. Nawet w najskromniejszej piosence czy balladzie, jeżeli jest żywa, prawdziwa, odnajduję swoje życie, swoją prawdę - mówił w audycji Polskiego Radia Andrzej Markowski. Wybitny dyrygent, kompozytor, twórca muzyki filmowej, uczestnik Powstania Warszawskiego i więzień obozu jenieckiego w Murnau zmarł 37 lat temu.
rozwiń zwiń