Jeremi Przybora: z radia powstałem. Nowy serwis specjalny Polskiego Radia

Ostatnia aktualizacja: 04.03.2024 14:00
- Ponieważ radio to medium bardzo intymne, medium, które w pewien sposób zaprasza nas do współuczestniczenia, postanowiliśmy poprowadzić ten serwis głosem Jeremiego Przybory, który to głos zachował się w naprawdę pięknej, dużej dozie - mówił w Dwójce Bartłomiej Makowski, współtwórca nowego serwisu specjalnego przybora.polskieradio.pl.
Polskie Radio uruchomiło specjalny serwis o Jeremim Przyborze
Polskie Radio uruchomiło specjalny serwis o Jeremim Przyborze Foto: Foto: materiały prasowe
  • Jeremi Przybora to legenda polskiej rozrywki - spiker radiowy, twórca teatru radiowego, satyryk, autor tekstów piosenek, aktor, piosenkarz.
  • W 20. rocznicę śmierci Jeremiego Przybory Polskie Radio uruchomiło serwis specjalny poświęcony artyście. Dostępny jest on pod adresem www.przybora.polskieradio.pl.
  • Wraz z serwisem uruchomiliśmy także internetowe "Radio Przybora", w którym można słuchać piosenek Jeremiego Przybory w oryginalnych wersjach, jak i we współczesnych aranżacjach.

Mija 20 lat od śmierci Jeremiego Przybory. W nowym serwisie przybora.polskieradio.pl można poznać tego twórcę nieco bliżej. - To postać, którą trudno jest ubrać w jakieś ramy. Jest to w końcu człowiek, który w pewien sposób ukształtował polską rozrywkę, ale tę, którą pisać należy przez wielkie "R" - stwierdził Bartłomiej Makowski.

"Z radia powstałem i w radio się obrócę"

Dziennikarz przyznał, że twórcom serwisu specjalnego przyświecała myśl wypowiedziana przez samego Jeremiego Przyborę podczas gali, na której odbierał prestiżową radiową nagrodę - Złoty Mikrofon: "Z radia powstałem i w radio się obrócę".

- Ponieważ radio to jest medium bardzo intymne, medium, które w pewien sposób zaprasza nas do współuczestniczenia, postanowiliśmy poprowadzić ten serwis głosem Jeremiego Przybory, który to głos zachował się w naprawdę pięknej, dużej dozie - wyjaśnił gość "Poranka. Dwójki".

Serwis został podzielony na pięć części, w których legenda polskiej rozrywki w barwnych gawędach prowadzi nas przez kolejne etapy swojego życia.


Posłuchaj
09:16 Dwojka_Poranek_Dwojki_Przybora_2024_03_04-08-36-20.mp3 Jeremi Przybora i rozrywka przez wielkie "R". Nowy serwis specjalny Polskiego Radia (Poranek Dwójki)

Jeremi Przybora: pół-urzędnik, pół-spiker

Można tam prześledzić także radiową drogę Przybory, która swój początek miała w 1937 roku roku na konkursie spikerskim, którego Przybora nie wygrał, ale... "ktoś do mnie z radia zadzwonił i poprosił mnie na jeszcze jedną kontrolną próbę głosu. Ja oczywiście na skrzydłach pobiegłem. Ta próba wypadła widocznie pozytywnie i zostałem zaangażowany jako taki pół-urzędnik, pół-spiker", wspominał sam Przybora w archiwalnym nagraniu.

- Dla Jeremiego Przybory ta część urzędnicza była straszna, ale odżywiał, jak sam mówił, kiedy mógł zasiadać przy mikrofonie - przyznał Bartłomiej Makowski. - Najpierw przeżywał bardzo słodkie lata przedwojenne, bo wtedy się w radiu bardzo dobrze zarabiało. On sam o tym mówił, że dla 22-latka to był złoty okres, ale przeżył też z Radiem te dni najczarniejsze, czyli wrzesień 1939 roku i Powstanie Warszawskie, bo wówczas również Polskie Radio nadawało. Zachowały się komunikaty czytane głosem Jeremiego Przybory - dodał.

Internetowe Radio Przybora 

Obok serwisu specjalnego powstał również internetowy kanał "Radio Przybora". Nieśmiertelnych przebojów Jeremiego Przybory można tam posłuchać nie tylko w oryginalnych wykonaniach (m.in. Przybory i Wasowskiego, Kaliny Jędrusik czy Wiesława Gołasa), lecz także w licznych aranżacjach innych artystów estrady, takich jak Magda Umer, Maciej Maleńczuk, Paweł Kukiz i Kayah.

***

Tytuł audycji: Poranek Dwójki

Prowadził: Paweł Siwek

Gość: Bartłomiej Makowski (portal PolskieRadio.pl)

Data emisji: 4.03.2024

Godzina emisji: 8.35

mgc/pg

Czytaj także

Agnieszka Kordowicz: we Lwowie radio cieszyło się ogromną popularnością

Ostatnia aktualizacja: 11.12.2021 17:00
- W archiwum we Lwowie jest zachowany zespół liczący 80 jednostek archiwalnych. Jest to ogrom informacji dla historyka, radiofonii, osób zajmujących się instytucjami kultury. Udało się nam zeskanować 6000 stron, w tym dokumentację programową, nieliczne zdjęcia spikerów, studia i korespondencję techniczną rozgłośni regionalnej z centralą. Dzięki archiwom ze Lwowa możemy zobaczyć jak funkcjonowało radio w Warszawie - mówiła w Dwójce Agnieszka Kordowicz, zastępca dyrektora Archiwum Polskiego Radia.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Światowy Dzień Radia - wspomnienia wybitnych postaci eteru

Ostatnia aktualizacja: 17.02.2023 13:45
W związku ze Światowym Dniem Radia, przypadającym 13 lutego, na naszej antenie pojawiły się głosy z archiwum Polskiego Radia. - Praca przed mikrofonem była jak wygrana na loterii, to było szczęście - wspominał Jeremi Przybora, przedwojenny spiker stacji Warszawa 2.
rozwiń zwiń