X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Miłosne życie Einsteina, czyli jak fizyka wygrała z uczuciem

Ostatnia aktualizacja: 07.07.2014 11:30
- To był trudny związek, bo oboje byli ludźmi nietypowymi. On zachowywał się jak duże dziecko. Natomiast Mileva była jedną z pierwszych kobiet studiujących na politechnice w Szwajcarii - o żonie fizyka wszech czasów opowiadali w Dwójce dr Krzysztof Rejmer i prof. Marek Demiański.
Audio
  • Zakochany Einstein - audycja Hanny Marii Gizy (Klub Ludzi Ciekawych Wszystkiego/Dwójka)
Albert Einstein
Albert EinsteinFoto: Ferdinand Schmutzer/Wikimedia Commons

Nikt by pewnie nie podejrzewał, że widok kompasu obudzi geniusza. Sam Einstein przyznał, że wywarło to na nim "głębokie i trwałe wrażenie". Nie wiemy, co obudziło ducha nauki w Milevie Marić, jego pierwszej żonie. Faktem jest, że wspólna pasja połączyła młodą parę i pozwoliła im pokonać pierwsze poważne trudności na drodze do małżeństwa.

- Einstein był niemieckim Żydem, z kolei Mileva była Serbką, a w tamtych czasach stosunek Niemców do Słowian był niedobry - wyjaśniał dr Krzysztof Rejmer, fizyk, konsultant książki "Zakochany Einstein". Związkowi temu nie sprzyjali również rodzice naukowca. Matka uważała, że Mileva nie jest właściwą partią dla Alberta Einsteina. - Mówiła, że oboje są molami książkowymi, a jej syn potrzebuje żony, która się zajmie obowiązkami domowymi. Poza tym Mileva pochodziła z rodziny obciążonej schizofrenią, pewne cechy choroby zaczęły się u niej ujawniać już po zawarciu małżeństwa - dodawał gość Hanny Marii Gizy.

Mileva
Mileva Marić, pierwsza żona Einsteina; Wikipedia/domena publiczna

Mimo tych problemów małżeństwo naukowców początkowo układało się pomyślnie. - Większość czasu spędzali na dyskutowaniu problemów, nad którymi pracowali - opowiadał prof. Marek Demiański. - Łączyło ich poczucie swobody. Mieli wielu znajomych, prowadzili radosne życie. To nie było tylko siedzenie w książkach. Einstein grał na skrzypcach. Mileva również była muzykalna, umieli się ze sobą bawić.

Co sprawiło, że Einstein w pewnym momencie wystosował ostry list do żony, w którym uzależnił ich dalsze życie pod jednym dachem od wyzbycia się przez Milevę oczekiwań co do czułości i wspólnych podróży, a także zakazywał jej odzywania się do niego? O tym - w nagraniu audycji z udziałem prof. Marka Demiańskiego, prof. Eryka Infelda i dr Krzysztofa Rejmera.

Audycję przygotowała Hanna Maria Giza.

bch/mc

Zobacz więcej na temat: Albert Einstein fizyka NAUKA
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Voyager 1 - 36 lat z Mozartem w kosmosie

Ostatnia aktualizacja: 05.10.2013 22:30
Jest już prawie 20 miliardów kilometrów od Ziemi, mimo to ciągle mamy z nim łączność. Nagrywał planety i mierzył ich parametry. Za 200 lat opuści Układ Słoneczny. Za 10 lat stracimy z nim kontakt na zawsze. Co odkrył? O tym mówiliśmy w "Klubie Ludzi Ciekawych Wszystkiego".
rozwiń zwiń

Czytaj także

W gwiazdy patrzymy od zawsze

Ostatnia aktualizacja: 30.12.2013 14:00
- Szesnaście tysięcy lat temu niebo wyglądało niemal tak samo, jak dziś. Nie oddzielano go jednak od ziemi. Obie sfery stanowiły całość, wyraźnie wpływając na siebie - mówili goście Dwójki w rozmowie o znaczeniu gwiazd w historii kultury.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Słońce zbliżyło się do maksimum. Zmieni bieguny

Ostatnia aktualizacja: 16.02.2014 14:00
– Nowe pole magnetyczne Słońca jest agresywne. Wyjada stare i zajmuje jego miejsce – opowiadał obrazowo prof. Janusz Sylwester. Na czym dokładnie polega przebiegunowanie najbliższej nam gwiazdy i jakie konsekwencje dla Ziemi ma to zjawisko? W Dwójce rozmawialiśmy o tajemnicach Słońca.
rozwiń zwiń