Polskie Radio
Section05
katastrofa ekologiczna

Erupcja Krakatau. Ocean przez rok wyrzucał ciała ofiar

Indonezyjski wulkan budził się powoli. Przez kilka lat w regionie trzęsła się ziemia. W maju 1883 roku otworzył się pierwszy krater. W ciągu kilku miesięcy Krakatau wysłał do atmosfery wiele ton trujących gazów. To był jednak dopiero wstęp do tego, co stało się 140 lat temu, rankiem 27 sierpnia 1883 roku.
Zobacz więcej na temat:  trzęsienia ziemi Krakatoa Indonezja erupcja wulkanu katastrofa katastrofa ekologiczna klęska żywiołowa natura HISTORIA tsunami wakacje 2021

Katastrofa ekologiczna. Czy można ją "odwołać"?

Brytyjski biolog, popularyzator wiedzy przyrodniczej David Attenborough ostrzega, że jesteśmy jak ludzie w Czarnobylu, którzy idą w kierunku katastrofy. - Inżynierowie elektrowni "bawili się" pokrętłami, nie wiedząc, w którym momencie coś się wydarzy, aż zrobiło się za późno. Jeśli chodzi o katastrofę ekologiczną, jesteśmy w podobnym stadium - pełnym niewiadomych - mówi Tomasz Borejza, autor książki "Odwołać katastrofę".   
Zobacz więcej na temat:  Czwórka STYL ŻYCIA ekologia NAUKA klimat Kamil Jasieński katastrofa ekologiczna Ziemia

"Do zakwitu alg doprowadziła kumulacja kilku czynników". Znamy raport końcowy zespołu do spraw sytuacji w Odrze

Susza, wysoka temperatura, niskie stany wód, a także zrzuty przemysłowe prowadzące do zasolenia wody i wystąpienia biogenów przyczyniły się do toksycznego zakwitu złotych alg w Odrze. Tak wynika z końcowego raportu zespołu badającego ubiegłoroczną katastrofę na tej rzece. Latem z Odry wyłowiono tony śniętych ryb.
Zobacz więcej na temat:  Odra rzeka ekologia POLSKA katastrofa ekologiczna społeczeństwo

Dniepr zanieczyszczony z powodu działań wojennych. Władze ostrzegają przed katastrofą ekologiczną

Kolejne niepokojące informację z Ukrainy. - Obwodowi chersońskiemu na południu Ukrainy grozi katastrofa ekologiczna z powodu zanieczyszczenia Dniepru, spowodowanego wysadzaniem w powietrze jednostek pływających - ostrzegł w sobotę lojalny wobec Kijowa szef administracji regionu Jarosław Januszewycz.
Zobacz więcej na temat:  wojna na Ukrainie wojna 2022 katastrofa ekologiczna rzeka Dniepr ŚWIAT Europa

Mokra sprawa, czyli o wpływie wody na samochód

Zachód Europy mocno ucierpiał na ostatniej powodzi. Tysiące samochodów w Niemczech, Belgii i Holandii znalazło się pod wodą. Z pewnością już niebawem pojawią się na naszym rynku jako całkiem dobre, mało używane i zadbane auta. Jak uchronić się od wdepnięcia na motoryzacyjną minę?
Zobacz więcej na temat:  kierowca kierowcy Radio kierowców samochody powódź katastrofa ekologiczna Niemcy sprzedaż handel Polskie Radio Kierowców Polskie Radio samochód Belgia Holandia Giełda ŚWIAT porady poradnik społeczeństwo prawo oszustwa oszustwo

Pomoc przedsiębiorcom znad Odry. Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę

Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę o szczególnym wsparciu podmiotów poszkodowanych w związku z katastrofą ekologiczną na Odrze. Na wypłatę jednorazowego świadczenia 3010 zł na pracownika będą mogły liczyć firmy, które w sierpniu zanotowały spadek przychodów powyżej 50 proc. Chodzi m.in. o branże turystyczne oraz gastronomiczne.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA społeczeństwo Odra katastrofa ekologiczna rzeka ryby Andrzej Duda przedsiębiorca ustawa prezydent