Słońce zbliżyło się do maksimum. Zmieni bieguny

Ostatnia aktualizacja: 16.02.2014 14:00
– Nowe pole magnetyczne Słońca jest agresywne. Wyjada stare i zajmuje jego miejsce – opowiadał obrazowo prof. Janusz Sylwester. Na czym dokładnie polega przebiegunowanie najbliższej nam gwiazdy i jakie konsekwencje dla Ziemi ma to zjawisko? W Dwójce rozmawialiśmy o tajemnicach Słońca.
Audio
  • Wielkie przebiegunowanie Słońca (Klub Ludzi Ciekawych Wszystkiego/Dwójka)
Aktywność naszej gwiazdy przebiega w cyklach, obejmujących średnio okres jedenastu lat.
Aktywność naszej gwiazdy przebiega w cyklach, obejmujących średnio okres jedenastu lat.Foto: Flickr/NASA Goddard Photo and Video, lic. CC BY 2.0

Awarie sieci energetycznych. Zerwanie łączności telefonii komórkowej. Trzęsienia ziemi i niecodzienne zjawiska atmosferyczne. Zaniki grawitacji naszej planety. Ostateczny kres życia na Ziemi. Takie katastroficzne wizje roztaczają ci, którzy twierdzą, że zbliża się koniec świata spowodowany przebiegunowaniem Słońca. A jeśli znajdą się w tej grupie również tacy, którzy astrofizykę łączą z nordycką mitologią (Ragnarök ponoć już 22 lutego!)  – wieści o zagładzie wydają się nie do podważenia…
Oczywiście, to tylko – stare jak świat –  lęki przed tego świata końcem. Fakty, przynajmniej te astronomiczne, są uspokajające. W "Klubie Ludzi Ciekawych Wszystkiego" Hanna Maria Giza rozmawiała ze swoimi gośćmi, badaczami, o przebiegunowaniu Słońca.
– Słońce znajduje się właśnie w szczycie swojej aktywności, co przejawia się wzrostem liczby plam słonecznych – opowiadał prof. dr hab. Janusz Sylwester. Jak wyjaśniał, aktywność naszej gwiazdy przebiega w cyklach, obejmujących średnio okres jedenastu lat. Zmiana biegunów magnetycznych następuje w połowie cyklu, w szczycie aktywności. Co ciekawe, obecnie jesteśmy w trakcie 24. cyklu słonecznego (licząc od pierwszego opisanego przez naukowców, który miał miejsce w 2. poł. XVIII wieku). 
Jak wygląda owo przemieszczenie biegunów? Wyobraźnia podsuwa nam tu jakąś gwałtowną magnetyczną destabilizację. – W tak olbrzymim obiekcie bieguny nie mogą się zmienić natychmiast – tłumaczył dr Tomasz Mrozek, podkreślając, że należy tu mówić o całym procesie, trwającym nawet i kilkanaście miesięcy.
Jak dokładnie można wyjaśnić ten fascynujący proces – i jaki wywiera on wpływ na Układ Słoneczny? Zapraszamy do wysłuchania audycji, z której również dowiemy się, czym tak naprawdę są plamy na Słońcu czy wiatr słoneczny.
Z prof. dr. hab. Januszem Sylwestrem i dr. Tomaszem Mrozkiem rozmawiała Hanna Maria Giza.

Czytaj także

Perwersyjna przyjemność apokalipsy

Ostatnia aktualizacja: 21.11.2013 14:00
- Fascynacja wizjami katastroficznymi jest wstydliwa, bo mamy świadomość, że te obrazy są umowne, że nas nie dotyczą. Kino jest więc miejscem bezpiecznego schronienia - mówił w Dwójce krytyk filmowy Andrzej Kołodyński.
rozwiń zwiń

Czytaj także

W gwiazdy patrzymy od zawsze

Ostatnia aktualizacja: 30.12.2013 14:00
- Szesnaście tysięcy lat temu niebo wyglądało niemal tak samo, jak dziś. Nie oddzielano go jednak od ziemi. Obie sfery stanowiły całość, wyraźnie wpływając na siebie - mówili goście Dwójki w rozmowie o znaczeniu gwiazd w historii kultury.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Astronom w bibliotece

Ostatnia aktualizacja: 29.12.2013 20:00
W niedzielnej audycji "Ćwiczenia z myślenia" rozmawialiśmy z prof. Jarosławem Włodarczykiem, historykiem astronomii, autorem książek "Tajemnica Gwiazdy Betlejemskiej" i "Księżyc w nauce i kulturze zachodu".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Co zawdzięczamy egipskim bogom?

Ostatnia aktualizacja: 19.01.2014 16:00
- Religia starożytnego Egiptu nie była ani monoteistyczna, ani politeistyczna. To był kult boga jednego, ale nie jedynego - tłumaczyła w "Klubie Ludzi Ciekawych Wszystkiego" egiptolog dr Joanna Popielska-Grzybowska.
rozwiń zwiń