Słynny Poczet Królów Polskich nie wyszedł spod pędzla Jana Matejki...

Ostatnia aktualizacja: 27.09.2014 20:00
- Kolorowe wizerunki władców, na których wychowało się kilka pokoleń Polaków, to wykonane przez uczniów olejne kopie czarno-białych rysunków Matejki - wyjaśniała w "Klubie Ludzi Ciekawych Wszystkiego” Ewa Halawa z Muzeum Narodowego we Wrocławiu.
Audio
  • Słynny Poczet Królów Polskich nie wyszedł spod pędzla Jana Matejki... (Klub Ludzi Ciekawych Wszystkiego / Dwójka)
Mieszko I według Jana Matejki
Mieszko I według Jana MatejkiFoto: wikipedia, domena publiczna

Co ciekawe, do stworzenia cyklu 44 rysunków malarza skłoniła... atrakcyjna propozycja finansowa. 200 złotych reńskich zaoferował Janowi Matejce wiedeński księgarz i wydawca Maurycy Perles, który przygotowywał właśnie publikację poświęconą historii Polski. - Malarz był już wtedy u kresu życia i pracował nad dwoma wielkimi dziełami: polichromią dla kościoła Mariackiego oraz "Konstytucją 3 maja". Do zajęcia się pocztem przekonało go najprawdopodobniej wysokie wynagrodzenie - oceniła Marta Kłak-Ambrożkiewicz, kierownik zbiorów w Domu Jana Matejki.

O rozpowszechnieniu się kolorowych kopii zadecydowały gusta odbiorców. Już w latach 20. minionego stulecia wielką popularnością cieszyły się drukowane barwne Poczty Królów Polskich. Jeszcze wcześniej tymi wizerunkami władców posłużyła się do reklamowania swojej kawy znana w całych Austro-Węgrzech firma Henryka Francka.

Ciekawą techniką posłużono się do wydrukowania kopii oryginalnych rysunków Matejki w publikacji Perlesa. To heliograwiura, czyli - wedle słów Ewy Halawy - technika "rysowania światłem". Kuratorka wystawy w Muzeum Narodowym we Wrocławiu mówiła o szczegółach tej metody, a także o sposobach na zachowanie Pocztu Matejki dla kolejnych pokoleń. Z kolei Grzegorz Wojturski z tej samej placówki zdradził, skąd Matejko czerpał wiedzę oraz inspirację do stworzenia wizerunków 44 wybranych przez siebie władców.

Zachęcamy do słuchania nagrania "Klubu Ludzi Ciekawych Wszystkiego" Hanny Marii Gizy oraz odwiedzania Muzeum Narodowego we Wrocławiu, gdzie tylko do 19 października (i po raz pierwszy od 18 lat) oglądać można oryginalny Poczet Królów Polskich.

mm/asz

Zobacz więcej na temat: HISTORIA Jan Matejko POLSKA

Czytaj także

Jan Matejko, czyli 160 centymetrów geniuszu odrzuconego

Ostatnia aktualizacja: 01.10.2012 15:45
Najbardziej znany artysta malarz w dziejach polskiej kultury, profesor krakowskiej Akademii Sztuk, nagradzany na wystawach paryskich za swoje akademickie płótna ukazujące wielkie tematy historyczne... nie znalazł naśladowców wśród własnych uczniów.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jan Matejko - malarz dziejów narodu polskiego

Ostatnia aktualizacja: 24.06.2021 05:55
– To był człowiek, który tworzył nerwami. Wlewał w siebie litrami czarną kawę, odpalał papierosa od papierosa – mówiła o malarzu dr Maria Przemycka-Zielińska, kustosz Dworu Matejki w Krzesławicach.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jan Matejko. Malarz glorii i chwały narodu polskiego

Ostatnia aktualizacja: 01.11.2021 05:40
1 listopada 1893 roku zmarł Jan Matejko, wybitny artysta, współtwórca zbiorowej świadomości historycznej Polaków.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Obrazy, które miały poruszać narodowe sumienie

Ostatnia aktualizacja: 08.10.2013 22:40
– Dzieła Matejki nie są ilustracją wypadku historycznego. Chciał stworzyć syntezę wydarzeń, pokazując ich przyczyny i skutki. Dlatego na swoich obrazach umieszczał postacie i rekwizyty historycznie z nimi nie związane – tak o koncepcji artystycznej Jana Matejki opowiadała dr Anna Straszewska.
rozwiń zwiń