Bojownicy PPS. Wieczorem zamach, rano do pracy

Ostatnia aktualizacja: 08.11.2014 18:00
- Piłsudski organizował ich w pięcioosobowe oddziały, po jednym na każde miasto, ale sprawy wymknęły się spod kontroli - mówił Wojciech Lada, autor książki "Polscy terroryści".
Audio
  • Bojownicy PPS. Patrioci czy terroryści - dyskusja z udziałem prof. Krzysztofa Liedela, prof. Janusza Odziemkowskiego oraz Wojciecha Lady. Rozmawiała Hanna Maria Giza (Klub Ludzi Ciekawych Wszystkiego/Dwójka)
Rysunek przedstawiający napad na pociąg z pieniędzmi pod Rogowem  8 listopada 1906 (dowódcy: Józef Montwiłł-Mirecki i Jan Kwapiński)
Rysunek przedstawiający napad na pociąg z pieniędzmi pod Rogowem – 8 listopada 1906 (dowódcy: Józef Montwiłł-Mirecki i Jan Kwapiński)Foto: Wikipedia/domena publiczna

Początek XX wieku był pierwszym od czasów powstania styczniowego okresem, kiedy Polacy na nowo podjęli walkę zbrojną o odzyskanie niepodległości. Pierwsi za broń chwycili robotnicy związani z Polską Partią Socjalistyczną.

- Celem większości ataków terrorystycznych były kasy sklepów monopolowych, z których dochód szedł na utrzymanie organizacji - mówił w Dwójce Wojciech Lada. - Celem wyższego rzędu były zamachy na przedstawicieli caratu i policję, co miało pokazać, że istnieje siła w narodzie gotowa do walki.

Twórca Organizacji Bojowej PPS Józef Piłsudski nie był zwolennikiem terroryzmu, ale wiedział, że nie powstrzyma powszechnego dążenia do zemsty na zaborcach. Wola walki w robotnikach była tak duża, że po zamachu na pociąg Radkowie, grupa kilkudziesięciu bojowników była w stanie pokonać pieszo około 30 kilometrów do Łodzi, by na szóstą rano stawić się do pracy w fabryce...

Jak wyglądała codzienność robotników zaangażowanych w walkę, w jaki sposób byli zaangażowani w konspirację w czasie II wojny światowej - o tym w nagraniu audycji.

***
Tytuł audycji:
"Klub Ludzi Ciekawych Wszystkiego"
Prowadziła:
Hanna Maria Giza

Goście: prof. Krzysztof Liedel (prawnik, specjalista w zakresie terroryzmu międzynarodowego i jego zwalczania, doktor nauk wojskowych), prof. Janusz Odziemkowski (historyk), Wojciech Lada (autor książki "Polscy terroryści")

Data emisji: 8.11.2014

Godzina emisji: 16.00

bch

Czytaj także

Ksiądz Popiełuszko miał być wypchnięty z pociągu...

Ostatnia aktualizacja: 19.10.2014 17:00
- Pierwsza próba zamachu na księdza Popiełuszkę miała miejsce 7 października 1984 r. w pociągu relacji Warszawa - Katowice. Przed śmiercią uchroniły go dwie osoby przebywające z nim w przedziale - opowiadał w Dwójce Piotr Litka - reżyser, dokumentalista i autor książki o ks. Jerzym.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Walcząc o przyszłość narodu, trzeba się oprzeć o jego groby"

Ostatnia aktualizacja: 02.11.2014 16:00
- To muzeum miasta, którego już nie ma, bo zniszczyli je Niemcy. Na Powązkach czuje się wśród swoich, a nie w nowej Warszawie - mówił przed laty Jerzy Waldorff. Pomimo upływu lat słynny cmentarz nie traci nic ze swej atrakcyjności i fascynuje kolejne pokolenia.
rozwiń zwiń