Ksiądz Popiełuszko miał być wypchnięty z pociągu...

Ostatnia aktualizacja: 19.10.2014 17:00
- Pierwsza próba zamachu na księdza Popiełuszkę miała miejsce 7 października 1984 r. w pociągu relacji Warszawa - Katowice. Przed śmiercią uchroniły go dwie osoby przebywające z nim w przedziale - opowiadał w Dwójce Piotr Litka - reżyser, dokumentalista i autor książki o ks. Jerzym.
Audio
  • Co dziś wiemy o okolicznościach śmierci księdza Jerzego Popiełuszki? Audycja z udziałem Dariusza Gabrela, Marcina Gołębiewicza; Piotra Litki oraz ks. Jana Sikorskiego (Klub Ludzi Ciekawych Wszystkiego/Dwójka)
Tama we Włocławku, miejsce wrzucenia ciała ks. Popiełuszki do Wisły
Tama we Włocławku, miejsce wrzucenia ciała ks. Popiełuszki do WisłyFoto: Wikipedia/Sebastianm/C.C. 2.0

30 lat od morderstwa księdza Jerzego Popiełuszki, pomimo skazania sprawców tej okrutnej zbrodni, niejasne pozostają jej okoliczności. Część badaczy uważa sprawę za niezakończoną i podważa ustalenia tzw. procesu toruńskiego. W jego wyniku, wyrokiem sądu z roku 1985, skazano trzech oficerów MSW: kpt. Grzegorza Piotrowskiego, por. Leszka Pękale i por. Waldemara Chmielewskiego za uprowadzenie, torturowanie i zabójstwo ks. Jerzego Popiełuszki, zaś ich przełożonego płk Adama Pietruszkę - za sprawstwo kierownicze zbrodni.

Uwagę zwraca fakt, że wysokie wyroki zbrodniarzy krótko po procesie łagodzono aż dwukrotnie.

Prokurator IPN Marcin Gołębiewicz w audycji "Klub Ludzi Ciekawych Wszystkiego" zauważył, że na rozwiązanie "kwestii księdza Jerzego" wpływ mogły mieć doświadczenia służb, zdobyte przy okazji sprawy Grzegorza Przemyka. - Śmierć księdza Jerzego nastąpiła niespełna cztery miesiące po wyroku zapadłym w sprawie tragicznej śmierci Grzegorza Przemyka. To był moment, kiedy w eter poszła wiadomość, że funkcjonariusze policji są niewinni tej zbrodni, a odpowiadają za nią sanitariusz i kierowca.

Zdaniem rozmówcy Hanny Marii Gizy resort wyciągnął z tego wnioski i po zabójstwie Jerzego Popiełuszki od razu wskazał grupę winnych funkcjonariuszy i doprowadził do skazania bezpośrednich sprawców i sprawcy kierowniczego.

Biorący udział w audycji Piotr Litka opowiadał, że pracownicy Samodzielnej Grupy "D" Departamentu IV MSW byli wyjątkowo zdeterminowani w swym polowaniu na księdza Jerzego.

- Pierwsza próba zamachu na księdza Popiełuszkę miała miejsce 7 października w pociągu relacji Warszawa - Katowice. W jednym z przedziałów, w środku wagonu, wraz z księdzem Jerzym jechał Piotrowski. Po dwóch stronach wagonu na czatach byli Pękala i Chmielewski. Przed wyrzuceniem z pociągu uchroniły księdza dwie osoby jadące z nim w przedziale. Kolejna próba miała miejsce 13 października. Następna, ta z 19 października, okazała się - niestety - skuteczna...

Co dziś wiemy o śmierci księdza Jerzego, czy jest szansa na rozwiązanie zagadek związanych z tą zbrodnią? Zachęcamy do wysłucha audycji, w której udział wzięli: Dariusz Gabrel - dyrektor Głównej Komisji Badania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu IPN; prokurator IPN Marcin Gołębiewicz; Piotr Litka - reżyser, dokumentalista i autor książki o ks. Jerzym, a także ks. Jan Sikorski, który przejął po śmierci ks. Jerzego odpowiedzialność za prowadzenie mszy św. za Ojczyznę w kościele św. Stanisława Kostki na warszawskim Żoliborzu.

Audycję przygotowała Hanna Maria Giza.

bch/ag

Czytaj także

Ksiądz Jerzy Popiełuszko - ofiara zbrodniczego systemu

Ostatnia aktualizacja: 19.10.2018 10:00
Ks. Popiełuszko został uprowadzony i zamordowany 19 października 1984 roku w pobliżu Górska pod Toruniem.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Błogosławiony ksiądz Jerzy Popiełuszko wkrótce będzie świętym?

Ostatnia aktualizacja: 13.09.2014 12:26
W weekendowym wydaniu "Naszego Dziennika" czytamy o rozpoczynającym się procesie w sprawie cudu za wstawiennictwem kapelana "Solidarności". To otwarcie drogi do jego kanonizacji.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Ks. Jerzy Popiełuszko i Msze za Ojczyznę. "To były godziny wolnej Polski"

Ostatnia aktualizacja: 09.10.2014 06:33
- Msze święte ks. Popiełuszki budziły ducha, one były dotknięciem jakiejś rzeczywistości, o którą człowiek się modlił, starał i czekał tyle lat, a która wtedy była nie do osiągnięcia - opowiada ks. Jan Sikorski.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Zabójstwo księdza Popiełuszki. IPN opublikował dokumenty ze śledztwa

Ostatnia aktualizacja: 15.10.2014 20:53
Nieupubliczniane dotąd dokumenty ze śledztwa w sprawie zabójstwa księdza Jerzego Popiełuszki opublikował Instytut Pamięci Narodowej.
rozwiń zwiń

Czytaj także

30. rocznica śmierci ks. Jerzego Popiełuszki. Prymas: zło dobrem zwyciężaj

Ostatnia aktualizacja: 17.10.2014 07:34
O rychłą kanonizację bł. ks. Jerzego Popiełuszki modlono się w czwartek podczas mszy świętej pod przewodnictwem prymasa Polski w kościele pw. Świętych Polskich Braci Męczenników, gdzie kapelan Solidarności 19 października 1984 roku odprawił ostatnią mszę.
rozwiń zwiń