"Pamięć Świata" – musimy chronić to, co płonie zbyt łatwo

Ostatnia aktualizacja: 23.11.2014 21:50
– Program powstał po tragedii, jaką było spalenie zbiorów Biblioteki Narodowej Bośni i Hercegowiny – mówił prof. Władysław Stępniak z polskiego UNESCO.
Audio
  • Musimy chronić to, co płonie zbyt łatwo. Rozmowa o programie UNESCO "Pamięć Świata" (Klub Ludzi Ciekawych Wszystkiego/Dwójka)
Prof. Władysław Stępniak, członek Światowego Komitetu Programu UNESCO Pamięć Świata, należy do grona 14 ekspertów reprezentujących poszczególne kultury i cywilizacje
Prof. Władysław Stępniak, członek Światowego Komitetu Programu UNESCO "Pamięć Świata", należy do grona 14 ekspertów reprezentujących poszczególne kultury i cywilizacjeFoto: Grzegorz Śledź/PR2

W 1972 r. podpisano konwencję o ochronie dziedzictwa kulturalnego i naturalnego, na podstawie której utworzono powszechnie znaną listę światowego dziedzictwa. Znajdują się na niej m.in. warszawska Starówka i Stare Miasto w Krakowie.

– Myślano jednak, by poszerzyć zakres odpowiedzialności świata, by nie zgubić niczego, co mówi o historii ludzkości. Źródła historyczne są bowiem szczególnie narażone na zniszczenie, co znamy z naszych burzliwych dziejów – powiedział prof. Sławomir Ratajski, sekretarz generalny Polskiego Komitetu ds. UNESCO.

W 1992 r. powstał program dotyczący ochrony dziedzictwa dokumentacyjnego pod nazwą "Pamięć Świata". Od 1999 r. na jego listę wpisywane są wybitne dokumenty i świadectwa historyczne ze wszystkich regionów świata. 17 października 2014 r. w Pałacu Prezydenckim odbyło się uroczyste wręczenie certyfikatów jedenastu bezcennym polskim zabytkom.

Na Liście Krajowej Programu UNESCO "Pamięć Świata" znalazły się: Konstytucja 3 maja, Złoty kodeks gnieźnieński, Kronika Galla Anonima, dokument lokacyjny miasta Krakowa, "Banderia Prutenorum", Kazania świętokrzyskie, Opis żup bocheńskich i wielickich, białoruski Tristan, autograf "Pana Tadeusza", akta Organizacji Narodowej Powstania Styczniowego oraz Memoriał Ignacego Jana Paderewskiego do prezydenta Stanów Zjednoczonych.

***

Tytuł audycji: "Klub Ludzi Ciekawych Wszystkiego"

Prowadzi: Hanna Maria Giza

Goście: prof. Sławomir Ratajski (sekretarz generalny Polskiego Komitetu ds. UNESCO), prof. Władysław Stępniak (przewodniczący Polskiego Komitetu Programu UNESCO "Pamięć Świata"), dr Tomasz Makowski (dyrektor Biblioteki Narodowej), dr Hubert Wajs (dyrektor Archiwum Głównego Akt Dawnych w Warszawie)

Data emisji: 22.11.2014

Godzina emisji: 21.30

mc/ac

Czytaj także

Konstytucja 3 maja. Testament I Rzeczypospolitej

Ostatnia aktualizacja: 02.05.2014 22:01
- To był mało efektowny akt, ledwie kilka kartek, 11 artykułów, ale dla wielu Polaków walczących później o niepodległość, stał się symbolem tego, że państwo polskie potrafiło się zreformować i nie umierało w niemocy - mówił w Dwójce dr Artur Badach z Zamku Królewskiego w Warszawie.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Książka Historyczna Roku. Nie brakuje białych plam w XX-wiecznej historii Polski

Ostatnia aktualizacja: 05.11.2014 09:00
- Zaskoczeniem dla nas była np. książka Jaskułowskiego poświęcona współpracy polskiej bezpieki ze Stasi - mówił w Dwójce Antoni Dudek, juror konkursu.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Bojownicy PPS. Wieczorem zamach, rano do pracy

Ostatnia aktualizacja: 08.11.2014 18:00
- Piłsudski organizował ich w pięcioosobowe oddziały, po jednym na każde miasto, ale sprawy wymknęły się spod kontroli - mówił Wojciech Lada, autor książki "Polscy terroryści".
rozwiń zwiń