Książka Historyczna Roku. Nie brakuje białych plam w XX-wiecznej historii Polski

Ostatnia aktualizacja: 05.11.2014 09:00
- Zaskoczeniem dla nas była np. książka Jaskułowskiego poświęcona współpracy polskiej bezpieki ze Stasi - mówił w Dwójce Antoni Dudek, juror konkursu.
Audio
  • Antoni Dudek, Grzegorz Łukomski i Adam Dobroński o książkach nominowanych w konkursie Książka Historyczna Roku 2014 (O wszystkim z kulturą/Dwójka)
Książka Historyczna Roku. Nie brakuje białych plam w XX-wiecznej historii Polski
Foto: glow images/East News

Już 6 listopada poznamy laureatów konkursu Książka Historyczna Roku. Nagroda im. Oskara Haleckiego zostanie przyznana najlepszej historycznej książce naukowej oraz najlepszej historycznej książce popularnonaukowej. Nominowanych jest 20 tytułów dotykających różnych zagadnień polskiej historii w XX wieku.

Historyk Adam Dobroński, który jest jednym z jurorów konkursu, zwracał uwagę, że po siedmiu edycjach Książki Historycznej Roku da się zauważyć, że pewne tematy są poruszane mniej chętnie: - Ciągle brakuje książek o zwykłym życiu na terenach wiejskich i małomiasteczkowych. Największym wzięciem cieszą się tematy podszyte sensacją.

Więcej o pretendentach do tytułu - w nagraniu audycji.

Prowadziła: Hanna Maria Giza
Goście: Antoni Dudek (członek Rady Instytutu Pamięci Narodowej), Grzegorz Łukomski (historyk), Adam Dobroński (historyk)
Tytuł audycji: "O wszystkim z kulturą"
Data emisji: 4.11.2014
Godzina emisji: 18.00
bch, pg

Czytaj także

Anna Beata Bohdziewicz: w czerwcu 1989 roku nie było widać zmian...

Ostatnia aktualizacja: 03.06.2014 11:00
- Fotografia z natury rzeczy pokazuje zewnętrzną, wizualną stronę rzeczywistości. Dlatego na moim zdjęciach nie widać gwałtownych przemian politycznych 1989 roku, lecz dojmują brzydotę schyłkowego PRL-u - mówiła w Dwójce autorka książki "Wszystko od nowa 1989. Fotodziennik, czyli piosenka o końcu świata".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Stanisław Likiernik: Niemiec mierzył mi w czoło

Ostatnia aktualizacja: 31.07.2014 10:08
Miałem szczęście, bo nie pociągnął za cyngiel. Wówczas Niemcy na Czerniakowie zastrzelili ponad 100 rannych - wspomina Stanisław Likiernik, powstaniec warszawski, żołnierz Kedywu, bohater książki Emila Marata i Michała Wójcika "Made in Poland”.
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Na białych Polaków obława", czyli historia wojny z sowietami

Ostatnia aktualizacja: 25.09.2014 11:00
- Komuniści zakładali, że dla zbudowania idealnego komunistycznego społeczeństwa konieczne jest pozbycie się niepotrzebnych warstw społecznych - mówił w "Spotkaniach po zmroku" Grzegorz Motyka, autor książki "Na białych Polaków obława. Wojska NKWD w walce z polskim podziemiem 1944-1953".
rozwiń zwiń