Smok i feniks jako chińscy mąż i żona

Ostatnia aktualizacja: 22.02.2015 12:00
Fascynująca sztuka chińska liczy sobie 5000 lat. Smok i feniks odgrywają w niej fundamentalną rolę, stanowiąc klucz do zrozumienia chińskiej kultury.
Audio
  • Smok i feniks. Symbole chińskiej kultury (Klub Ludzi Ciekawych Wszystkiego/Dwójka)
Wiele chińskich przysłów i idiomów odnosi się do smoka, na przykład powiedzenie Pragnąć, by dziecko zostało smokiem odnosi się do rodziców, którzy mają wygórowane ambicje w stosunku do dzieci.
Wiele chińskich przysłów i idiomów odnosi się do smoka, na przykład powiedzenie "Pragnąć, by dziecko zostało smokiem" odnosi się do rodziców, którzy mają wygórowane ambicje w stosunku do dzieci.Foto: Wikipedia/Dennis Jarvis/C.C. 2.0

O ile w kulturze chrześcijańskiej smok jest uosobieniem szatana, zniszczenia i podstępu, tak w kulturze chińskiej jest on oznaką dobrej wróżby i siły. Wielu Chińczyków używa terminu "Potomkowie Smoka" na określenie swej identyfikacji etnicznej. - Smok jest symbolem wody i żywiołów, ale nie tylko - opowiadał Marcin Jacoby - sinolog, tłumacz, pracownik naukowy Zakładu Sinologii UW. - W połączeniu z feniksem może symbolizować męża i żonę - dodawał.

A co w ikonografii chińskiej symbolizują nietoperz, brzoskiwnia i owoc granatu? O tym opowiadali goście "Klubu Ludzi Ciekawych Wszystkiego".
***

Tytuł audycji:
Klub Ludzi Ciekawych Wszystkiego

Prowadzenie: Hanna Maria Giza
Goście: dr Małgorzata Religa, kierownik Zakładu Sinologii UW,  Joanna Popkowska - kustosz kolekcji chińskiej w zbiorach Muzeum Narodowego w Warszawie, dr Marcin Jacoby - sinolog, tłumacz, pracownik naukowy Zakładu Sinologii UW. Korespondencję z Pekinu przekazał Tomasz Sajewicz.
Data emisji:
21.02.2015
Godzina emisji:
16.00
bch

Czytaj także

Polska sztuka podbija Chiny. Chopin zadziała jak haczyk?

Ostatnia aktualizacja: 11.02.2015 04:37
- Kolegom z Chin bardzo się podobał wybór eksponatów do wystawy polskiej sztuki w Pekinie, bo dzięki nim mogą zrozumieć wyjątkowość polskiej kultury - mówi Iwona Danielewicz.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Prędkość światła naprawdę niepokonana?

Ostatnia aktualizacja: 14.02.2015 18:00
Bez względu na to, jak szybko się poruszamy, fotony będą – w stosunku do nas – poruszać się z prędkością 300 tys. km na sekundę. Jest szansa, by kiedyś prześcignąć światło?
rozwiń zwiń

Czytaj także

"W przestrzeni Smoka". Chińska sztuka w Krakowie

Ostatnia aktualizacja: 19.02.2015 21:00
W "Wybieram Dwójkę" opowiedzieliśmy o wystawie "W przestrzeni Smoka. Sztuka chińska w zbiorach Muzeum Narodowego w Krakowie".
rozwiń zwiń