Faraon po tomografii, czyli dowody ojcobójstwa

Ostatnia aktualizacja: 21.01.2013 13:00
Zagadkowa śmierć Ramzesa III, władcy Starożytnego Egiptu z okresu Nowego Państwa, od lat intrygowała historyków. Nieodkryta prawda przetrwała wieki pod bandażami, którymi było okryte gardło faraona.
Audio
  • Klub Ludzi Ciekawych Wszystkiego: Tajemnicza śmierć Ramzesa III
mumia Ramzesa III
mumia Ramzesa IIIFoto: Wikipedia/domena publiczna

Przyczynę zgonu faraona, który panował w latach 1183-1152 p.n.e, udało się ustalić dzięki tomografii. Komputerowe badania mumii przyniosły jednoznaczne wyniki: Ramzesowi poderżnięto gardło. Rana była głęboka: sięgała niemal kręgosłupa. Zdaniem badaczy przyczyną zabójstwa była walka o sukcesję na tronie. Zamach nazwano mianem "spisku haremowego".

- W haremie znajdowały się małżonki królewskie oraz dzieci faraona. Nie wszystkie miały jednak prawo do dziedziczenia - wyjaśniał goszczący w audycji Karol Myśliwiec, archeolog i egiptolog. Następcą Ramzesa III mógł zostać tylko jego syn zrodzony z Wielkiej Małżonki.

Próby obalenia tego porządku dokonał Pentauret, syn faraona zrodzony ze związku z Teje, jednej z głównych żon Ramzesa, która stała za całą intrygą. Spisek, choć przyniósł śmierć faraonowi, nie powiódł się i na tron wstąpił następca wybrany przez prawowitego władcę. - W procesie stracono około 30 głównych winowajców, zaś Pentaura i Teje najprawdopodobniej zmuszono do popełnienia samobójstwa - opowiadał gość Hanny Marii Gizy.

O tym, w jaki sposób w starożytności pozbywano się niewygodnych władców, dowiesz się, słuchając nagrania audycji.

Zobacz więcej na temat: dzieci Egipt Hanna Maria Giza

Czytaj także

Starożytny partacz zostawił narzędzie w głowie mumii!

Ostatnia aktualizacja: 18.12.2012 18:30
A dokładniej instrument, który służył do usuwania mózgu zmarłego przed jego zabalsamowaniem. Badacze znaleźli go w głowie mumii sprzed 2400 lat.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Włoski socjolog: co 5 minut chrześcijanin ginie za wiarę

Ostatnia aktualizacja: 27.12.2012 11:09
105 tysięcy chrześcijan zabito w tym roku za wiarę - takie dane amerykańskiego ośrodka prowadzącego statystyki religijne podał w Radiu Watykańskim włoski socjolog religii Massimo Introvigne.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Polscy archeolodzy odkryli w Egipcie tajemniczy grobowiec

Ostatnia aktualizacja: 11.01.2013 20:02
Co w nim znaleźli? O tym w radiowej Jedynce opowiadał profesor Karol Myśliwiec.
rozwiń zwiń