REKLAMA

Henryk Walezy, czyli jak wybrać króla

Ostatnia aktualizacja: 16.05.2015 20:00
Po bezpotomnej śmierci ostatniego z Jagiellonów, Zygmunta II Augusta, polska szlachta stanęła przed wyzwaniem: wybrać spośród kilku kandydatów nowego władcę.
Audio
  • Z prof. Januszem Tazbirem i prof. Maciejem Serwańskim o królu Henryku Walezym rozmawia Hanna Maria Giza (Klub Ludzi Ciekawych Wszystkiego/Dwójka)
Bal wydany w Paryżu w 1573 roku na cześć poselstwa polskiego, które udało się do Paryża, aby oficjalnie zawiadomić księcia francuskiego o wyborze na Króla Polskiego i Wielkiego Księcia Litewskiego. Fragm. obrazu
Bal wydany w Paryżu w 1573 roku na cześć poselstwa polskiego, które udało się do Paryża, aby oficjalnie zawiadomić księcia francuskiego o wyborze na Króla Polskiego i Wielkiego Księcia Litewskiego. Fragm. obrazu Foto: Wikipedia/domena publiczna

Zgromadzona na pierwszej wolnej elekcji (w roku 1573, we wsi Kamion pod Warszawą) szlachta wybrała Francuza. Jak opowiadali w Dwójce historycy, delegaci poszczególnych kandydatów do końca zabiegali o głosy. Nie stroniono również od kampanii negatywnej.

W przypadku Henryka Walezego, ostatecznie zwycięzcy, antyfrancuski sztab podkreślał m.in. jego negatywną rolę w wypadkach Nocy św. Bartłomieja. Obok słowa pisanego używano do propagandowych celów również karykatur.

Jakie były okoliczności wyboru francuskiego księcia na władcę Rzeczypospolitej? Czy wynik szlacheckiego głosowania byłby inny, gdyby wszyscy mieli świadomość "nieobyczajnych zachowań", w których ponoć lubował się Henryk? I dlaczego rok później doszło do kuriozalnej ucieczki króla Walezego do Francji?

***

Tytuł audycji: Klub Ludzi Ciekawych Wszystkiego

Prowadzi: Hanna Maria Giza

Goście: prof. Janusz Tazbir i prof. Maciej Serwański

Data emisji: 16.05.2015

Godzina emisji: 16.00

jp/mg

Czytaj także

Konfederacja targowicka – symbol zdrady narodowej

Ostatnia aktualizacja: 23.07.2022 05:40
Słowo "targowica" jest w języku polskim synonimem najcięższej zdrady narodu i państwa. Przywódcy konfederacji targowickiej dążyli do podziału państwa na samodzielne prowincje i nie zamierzali poddać się prawom ustanowionym przez Konstytucję 3 Maja.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Bona jako cudzoziemka i kobieta była bez szans

Ostatnia aktualizacja: 18.04.2022 05:40
- To historia kobiety, która próbowała przeprowadzić wielką reformę i przegrała. Poniosła porażkę osobistą. Ale znacznie ważniejsze jest, że straty poniosła Polska - stwierdziła prof. Maria Bogucka, autorka biografii królowej Bony.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Lisowczycy – komandosi Zygmunta III Wazy

Ostatnia aktualizacja: 07.05.2020 05:50
Okrutni, bezwzględni i niezwykle skuteczni. – Lisowczycy byli zawodowcami, mieli doskonałe wyczucie teatru wojny. Gdyby nie byli świetni, nikt by ich nie wynajmował – mówi historyk dr Radosław Lolo. Podobiznę lisowczyka namalował sam Rembrandt.
rozwiń zwiń