REKLAMA

Nowa Kancelaria Rzeszy. Gnijące marzenie Hitlera

Ostatnia aktualizacja: 04.01.2015 16:00
– Pośrodku obrazu "Wnętrze" Anselma Kiefera znajduje się coś w rodzaju stosu pogrzebowego. Artysta pokazuje budynek w stanie rozkładu – mówiła dr Grażyna Bastek.
Audio
  • Nowa Kancelaria Rzeszy. Gnijące marzenie Hitlera (Jest taki obraz/Dwójka)
Hitler chciał stworzyć budowlę o trwałości i rozmachu największych antycznych osiągnięć architektury
Hitler chciał stworzyć budowlę o trwałości i rozmachu największych antycznych osiągnięć architekturyFoto: Bundesarchiv/Wikimedia/cc

– Anselm Kiefer organizuje wokół siebie coś w rodzaju wielkiej fabryki, w której obok niego pracuje wielu asystentów, pomagając mu w wykonaniu wielkoformatowych dzieł – powiedziała dr Grażyna Bastek. – To konieczne przy wykonaniu każdego dzieła, które niekiedy ma 5 na 6 metrów, osypane jest gruzem, ziemią, popiołem, jest wypalone, zawiera ogromną ilość wycinanek – opisywała.

Obraz zatytułowany "Wnętrze" powstał w ten sam sposób. – Anselm Kiefer pracował na fotografii przedstawiającej Salę Mozaikową w Nowej Kancelarii Rzeszy, budynku stworzonym na zlecenie Hitlera przez nadwornego architekta III Rzeszy Alberta Speera. Był to jeden z projektów wielkiej Germanii, która miała być stolicą świata – mówiła dr Grażyna Bastek.

***

Nazwa audycji: Jest taki obraz

Autor audycji: Michał Montowski

Gość: dr Grażyna Bastek (historyk sztuki)

Data emisji: 4.01.2015

Godzina emisji: 10.45

mc, ac

Czytaj także

Watch Docs. "Propaganda w filmie wciąż jest obecna"

Ostatnia aktualizacja: 08.12.2014 17:00
– Kiedyś propaganda znaczyła tyle, co dziś marketing albo public relations – mówił Feliks Moeller, reżyser obrazu "Zakazane filmy" i gość festiwalu Watch Docs.
rozwiń zwiń