Dramatyczny autoportret Fridy Kahlo

Ostatnia aktualizacja: 23.05.2016 16:00
W audycji "Jest taki obraz" dr Grażyna Bastek opowiedziała o malowidle "Dwie Fridy", w którym odbiły się uczuciowe rozterki malarki.
Audio
  • Dr Grażyna Bastek o dramatycznym autoportrecie Fridy Kahlo (Jest taki obraz/Dwójka)
Obraz Fridy Kahlo pt. Dwie Fridy
Obraz Fridy Kahlo pt. "Dwie Fridy"Foto: Wikiart/fair use

"Dwie Fridy" to podwójny autoportret artystki namalowany w roku 1939, w momencie jej wielkiego sukcesu artystycznego i głębokiego załamania uczuciowego. Na zaproszenie Andre Bretona pojechała wówczas do Paryża, gdzie odbyła się jej wystawa i gdzie zakupiono do zbiorów Luwru jej obraz "The Frame" - pierwsze dzieło artysty z Meksyku w kolekcji tej światowej sławy muzeum sztuki. Jednocześnie był to rok separacji małżonków, zakończony rozwodem Diega i Fridy. "Dwie Fridy" - postaci siedzące na ławce, trzymające się za ręce i połączone arterią toczącą krew - to podwójny autoportret Fridy, ukazujący jej dramat uczuciowy, podwójną kulturę: rdzennie meksykańską i kolonialną oraz metaforycznie wyrażający towarzyszące malarce przez całe życie cierpienie fizyczne i uczuciowe.

***

Tytuł audycji: Jest taki obraz

Prowadzi: Michał Montowski

Gość: dr Grażyna Bastek (historyk sztuki)

Data emisji: 22.05.2016

Godzina emisji: 10.15

bch/mm

Czytaj także

Zagadka "Starej kobiety" Quentina Massysa

Ostatnia aktualizacja: 08.05.2016 18:00
- W renesansowych portretach bardzo rzadko mamy do czynienia z przedstawieniami brzydoty, która była kojarzona ze starością i głupotą - mówiła w Dwójce Grażyna Bastek.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Paolo Veronese. Wenecki iluzjonista z Werony

Ostatnia aktualizacja: 15.05.2016 16:40
– Złudzenie jest nadzwyczajne. Dzięki temu właśnie młody artysta zdobył rozgłos – mówiła o jednym z dzieł Veronesego dr Bożena Fabiani.
rozwiń zwiń