X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Sofonisba Anguissola. Szachownica metaforą życia

Ostatnia aktualizacja: 31.07.2016 13:55
"Gra w szachy" - słynne dzieło malarki epoki renesansu jest o tyle zaskakujące, że tytułowa gra co prawda była w tym czasie szalenie popularna, ale zarezerwowana dla mężczyzn. .
Audio
  • O obrazie "Gra w szachy" Sofonisby Anguissoli opowiada dr. Grażyna Bastek (Jest taki obraz/Dwójka)
Obraz Gra w szachy z 1555r. znajduje się w Galerii Malarstwa i Rzeźby Muzeum Narodowego w Poznaniu
Obraz "Gra w szachy" z 1555r. znajduje się w Galerii Malarstwa i Rzeźby Muzeum Narodowego w PoznaniuFoto: Wikipedia/domena publiczna

Na obrazie Sofonisby mamy cztery kobiety - siostry malarki oraz jej piastunkę. W rozumieniu tego dzieła jest wiele metafor. - Gra w szachy zarówno w sztuce, jak i literaturze włoskiego renesansu jest grą życia To ludzie są rzuceni na planszę, stosują różne posunięcia, roszady, zbijają się, walczą ze sobą, stwarzają różne przedziwne sytuacje i … odchodzą - mówiła dr Grażyna Bastek. 

Krytyczka sztuki dodała, że jest w tym dziele jeszcze jeden zaskakujący motyw. - Po konsultacjach z profesjonalnymi graczami wyszło na jaw, że co prawda szachownica przedstawiona jest prawidłowo, mamy 64 pola, starsza siostra gra białymi pionkami, młodsza czarnymi, ale taka rozgrywka, jaką mamy na obrazie w rzeczywistości nie ma szansy zaistnieć - dodała dr. Grażyna Bastek.

Czy to oznacza, że Sofonisba nie umiała grać szachy? Który z wybitnych malarzy sięgnął po rady Sofonisby? Co się stało z sportretowanymi siotrami? Na czyim dworze mieszkała i tworzyła?  

***

Tytuł audycji: Jest taki obraz

Prowadzi: Michał Montowski

Gość: dr Grażyna Bastek (historyk sztuki)

Data emisji: 31.07.2016

Godzina emisji: 10.15

ob/bch

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Problemy ze świętymi na obrazie Giorgione

Ostatnia aktualizacja: 05.06.2016 16:00
- Ogon smoka to są korzenie drzewa, więc prawdopodobnie był tam fragment pejzażu. Nie ma najmniejszego śladu istnienia św. Jerzego w pierwotnej wersji obrazu - mówiła w Dwójce o malowidle "Zachód słońca" dr Grażyna Bastek
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jowisz maluje motylki. Dziwny obraz Dossiego

Ostatnia aktualizacja: 19.06.2016 14:00
To, co się tutaj dzieje, zdaje się wymykać wszelkiej logice, zaś kluczem do interpretacji dzieła Dosso Dossiego "Jowisz, Merkury i Cnota" jest równie zagadkowy poemat.
rozwiń zwiń