REKLAMA

Jowisz maluje motylki. Dziwny obraz Dossiego

Ostatnia aktualizacja: 19.06.2016 14:00
To, co się tutaj dzieje, zdaje się wymykać wszelkiej logice, zaś kluczem do interpretacji dzieła Dosso Dossiego "Jowisz, Merkury i Cnota" jest równie zagadkowy poemat.
Audio
  • Dr Grażyna Bastek o obrazie Dosso Dossiego "Jowisz, Merkury i Cnota" (Jest taki obraz/Dwójka)
Fragment obrazu Jowisz, Merkury i Cnota Dossa Dossiego (ok. 1524). Zamek Królewski na Wawelu
Fragment obrazu "Jowisz, Merkury i Cnota" Dossa Dossiego (ok. 1524). Zamek Królewski na WaweluFoto: wikimedia/domena publiczna

"Dosso Dossi" to przezwisko Giovanniego di Niccolò de Luteri (1490-1542), ekscentrycznego malarza z Ferrary. Na jego obrazie Jowisz maluje motylki albo ćmy, a Merkury, bóg handlu i posłaniec, kładzie palec na ustach, by uciszyć kobietę, która wbiega prawdopodobnie z jakąś sprawą. – Interpretujemy ją jako alegorię Cnoty, która chce zakłócić odpoczynek Jowisza – mówiła dr Grażyna Bastek.

Czemu jednak Cnota nie jest mile widzianym gościem? Wyjaśnia to literacki pierwowzór malowidła - poemat Leona Battisty Albertiego, stworzony w latach 30. XV w. jako swoisty pastisz lub dowcipne fałszerstwo. Dr Grażyna Bastek zwróciła uwagę, że, choć wymowa tekstu, na którym oparł się Dossi, jest frywolna, to sens obrazu jest znacznie głębszy.

***

Tytuł audycji: Jest taki obraz

Prowadzi: Michał Montowski

Gość: dr Grażyna Bastek (historyk sztuki)

Data emisji: 19.06.2016

Godzina emisji: 10.15

mc/pj

Czytaj także

Czy Caravaggio za 120 mln euro jest autentyczny?

Ostatnia aktualizacja: 24.04.2016 14:00
W Tuluzie w spadku otrzymanym przez pewną rodzinę znalazł się obraz przedstawiający Judytę odcinającą głowę Holofernesowi. Po niemal dwóch latach badań uznano go za dzieło Caravaggia...
rozwiń zwiń

Czytaj także

Zagadka "Starej kobiety" Quentina Massysa

Ostatnia aktualizacja: 08.05.2016 18:00
- W renesansowych portretach bardzo rzadko mamy do czynienia z przedstawieniami brzydoty, która była kojarzona ze starością i głupotą - mówiła w Dwójce Grażyna Bastek.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Dramatyczny autoportret Fridy Kahlo

Ostatnia aktualizacja: 23.05.2016 16:00
W audycji "Jest taki obraz" dr Grażyna Bastek opowiedziała o malowidle "Dwie Fridy", w którym odbiły się uczuciowe rozterki malarki.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Problemy ze świętymi na obrazie Giorgione

Ostatnia aktualizacja: 05.06.2016 16:00
- Ogon smoka to są korzenie drzewa, więc prawdopodobnie był tam fragment pejzażu. Nie ma najmniejszego śladu istnienia św. Jerzego w pierwotnej wersji obrazu - mówiła w Dwójce o malowidle "Zachód słońca" dr Grażyna Bastek
rozwiń zwiń