REKLAMA

Naukowcy przy pracy na obrazach Johannesa Vermeera

Ostatnia aktualizacja: 23.05.2017 12:06
W audycji "Jest taki obraz" rozmawialiśmy o obrazach "Astronom" i "Geograf". Do obu wyobrażeń pozował przyjaciel Vermeera - wówczas młody jeszcze, nieznany odkrywca i badacz Antoni van Leeuwenhoek.
Audio
  • Naukowcy przy pracy na obrazach Johannesa Vermeera (Jest taki obraz/Dwójka)
Geograf - obraz Johannesa_Vermeera
"Geograf" - obraz Johannesa_VermeeraFoto: Wikipedia/domena publiczna

Antoni van Leeuwenhoek (1632-1723) był holenderskim przedsiębiorca i przyrodnikiem. Nazywany jest ojcem mikrobiologii. Zajmował się m.in. konstrukcją pierwszych mikroskopów. Obrazy, na których się znalazł wyrażają pochwałę naukowców odkrywających - dzięki rozumowi i wiedzy - Boży Plan, co umożliwia lepsze życie i wzrastanie potęgi kraju. Pośrednio więc obrazy wyrażają potęgę polityczną, morską i handlową ówczesnych Niderlandów.

***

Tytuł audycji: Jest taki obraz

Prowadzi: Michał Montowski

Gość: dr Grażyna Bastek (historyk sztuki)

Data emisji: 21.05.2017

Godzina emisji: 10.15

bch/mc

Czytaj także

Tajemnica odbicia "Czytającej list" Vermeera

Ostatnia aktualizacja: 20.12.2015 12:39
- Dziewczyna jest zwrócona do widza profilem, czyta kartkę. Tymczasem w szybie okiennej odbija się en face. Czyżby mistrz się pomylił - pytała w Dwójce dr Grażyna Bastek.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Zagadka "Starej kobiety" Quentina Massysa

Ostatnia aktualizacja: 08.05.2016 18:00
- W renesansowych portretach bardzo rzadko mamy do czynienia z przedstawieniami brzydoty, która była kojarzona ze starością i głupotą - mówiła w Dwójce Grażyna Bastek.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Muzeum Narodowe: te rysunki możemy pokazywać raz na dwa lata

Ostatnia aktualizacja: 17.05.2017 11:00
- To okres minimalnej przerwy. Te rysunki ze względu na papier i techniki, które zostały użyte do ich wykonania, są bardzo wrażliwe na światło i wilgotność - mówił w Dwójce Piotr Borusowski kurator wystawy "W warsztacie niderlandzkiego mistrza" prezentowanej w Muzeum Narodowym w Warszawie.
rozwiń zwiń