X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

"Sąd Ostateczny". Michała Anioła wizja końca świata

Ostatnia aktualizacja: 28.04.2019 12:36
Na ścianie ołtarzowej Kaplicy Sykstyńskiej rozpościera się ogromnych rozmiarów malowidło. Zapiera dech. Sprawia wrażenie panoramicznego kinowego ekranu, na którym jednocześnie porusza ponad 400 postaci.  
Audio
  • "Sąd Ostateczny". Michała Anioła wizja końca świata (Jest taki obraz/Dwójka)
Michał Anioł Buonarroti, Sąd Ostateczny, 1541, fresk na zachodniej ścianie Kaplicy Sykstyńskiej w Watykanie (fragment)
Michał Anioł Buonarroti, Sąd Ostateczny, 1541, fresk na zachodniej ścianie Kaplicy Sykstyńskiej w Watykanie (fragment)Foto: Wikimedia/domena publiczna

Kompozycja fresku jest tłumna i burzliwa. Cała ściana, pozbawiona jakichkolwiek architektonicznych obramień, wypełniona jest wirującymi wokół Chrystusa postaciami, które nie są poddane prawom ciążenia. Gniewny Chrystus sądzi. Współczująca Maria klęczy u Jego boku. Święci triumfują, anioły dmą w trąby. Pobożni i cnotliwi wznoszą się u niebu, a grzesznicy opadają ku piekłu. Według słów Giorgia Vasariego są tu: „myśli i namiętności, których nikt poza Michałem Aniołem nie widział i nie namalował”.

Fresk Michała Anioła na ścianie ołtarzowej to ostatnie wielkie dzieło zamówione do kaplicy Sykstyńskiej przez Klemensa VIII w 1533 r. Jest nie tylko ostatnie chronologicznie, ale też „ostateczne” – wieńczy bowiem powstający i modyfikowany przez prawie pół wieku program dekoracji wnętrza.

Prace nad freskiem rozpoczęły się w 1535 roku, Michał Anioł miał wówczas już 60 lat, jednak ponownie wstąpił na ogromne rusztowania, malując ogromnych rozmiarów fresk (17 x 13 m) Malował 6 lat, łamiąc sobie w międzyczasie na rusztowaniu nogę, przechodząc depresję i załamania zdrowia.    

Ukończony w 1541 "Sąd Ostateczny" stał się dopełnieniem bogatego programu ikonograficznego wnętrza. Freski na sklepieniu, XV-wieczne malowidła mistrzów z Florencji i wreszcie „Sąd Ostateczny” opowiadają bowiem historię świata: jego stworzenie, zapowiedź Chrystusa w postaci Mojżesza, narodziny i życie Zbawiciela i wreszcie Jego ponowne pojawienie się w dniu Sądu Ostatecznego. Teologowie papiescy zamknęli we wnętrzu Kaplicy Sykstyńskiej historię świata i Zbawienia. Fresk Michała Anioła przedstawia dzień osądzenia wszystkich zmartwychwstałych, a zarazem koniec ziemskich dziejów i początek Królestwa Bożego.

***

Tytuł audycji: Jest taki obraz

Prowadził: Michał Montowski

Gość: dr Grażyna Bastek (historyk sztuki)

Data emisji: 28.04.2019

Godzina emisji: 11.00

mko/bch

Michał Anioł Buonarroti, Sąd Ostateczny, 1541, fresk na zachodniej ścianie Kaplicy Sykstyńskiej w Watykanie Michał Anioł Buonarroti, Sąd Ostateczny, 1541, fresk na zachodniej ścianie Kaplicy Sykstyńskiej w Watykanie

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Chrzest Jezusa w serpentynie. Popis Michała Anioła

Ostatnia aktualizacja: 10.07.2017 17:10
W audycji "Jest taki obraz" porozmawiamy o "Tondo Doni", czyli "Świętej Rodzinie z małym św. Janem", jedynym ukończonym obrazie tablicowym Michała Anioła.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Tondo Doni". Dzieło zamówione przez kupca

Ostatnia aktualizacja: 16.07.2017 13:00
- To jeden z nielicznych obrazów sztalugowych, jakie wyszły spod rąk Michała Anioła. Jego rangę podnosi fakt, że to obraz perfekcyjny i znakomicie zachowany – podkreśliła dr Grażyna Bastek.
rozwiń zwiń