X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Małżeńska zdrada na Olimpie

Ostatnia aktualizacja: 11.08.2019 11:17
Są dwa źródła tej pikantnej opowieści – "Odyseja" Homera i "Metamorfozy" Owidiusza. Jacopo Tintoretto opowiedział tę historię na swój sposób.
Audio
  • Jacopo Tintoretto "Mars, Wenus i Wulkan" (Jest taki obraz/Dwójka)
Jacopo Tintoretto Mars, Wenus i Wulkan (fragment obrazu)
Jacopo Tintoretto "Mars, Wenus i Wulkan" (fragment obrazu)Foto: Alte Pinakothek, Monachium

Wenus zdradziła swego starego męża Wulkana z przystojnym bogiem wojny, Marsem. O romansie powiadomił Wulkana Apollo. Kowal wśród bogów wykuł siatkę, w którą złapał niewierną żonę i jej kochanka in flagranti i uwiezionych wystawił na pośmiewisko olimpijskim bogom.

Według artysty Wulkan wpada do komnaty żony i zastaje ją nagą, w łóżku. Bezceremonialnie unosi zaplątane w jej nogi prześcieradło, aby odkryć ślady fizycznych uciech. Marsowi udało się uciec, niezbyt jednak daleko, schował się bowiem pod stołem z nadzieją, że wyczołga się za drzwi. Szczeka na niego domowy piesek i być może odkryje przed mężem Wenus obecność boga wojny, o ile przygłuchy Wulkan usłyszy jego szczekanie. Amor, syn Wenus, a zarazem bóg miłości i sprawca całego zamieszania, udaje że śpi i z ukrycia obserwuje, co się będzie działo.

Nowożytni malarze często podejmowali ten temat, był okazją do pokazania nagości i mniej lub bardziej zawoalowanych aktów seksualnych.  Tintoretto w swojej wersji opowieści o zdradzie Wenus, nie dopowiada zakończenia historii, pozostawiając rozliczne możliwe scenariusze wyobraźni widzów. A obraz – bardziej komiczny, niż zmysłowy, wydaje się farsą.

Jacopo Tintoretto „Mars, Wenus i Wulkan” (Alte Pinakothek, Monachium) Jacopo Tintoretto „Mars, Wenus i Wulkan” (Alte Pinakothek, Monachium)

***

Tytuł audycji: Jest taki obraz 

Prowadził: Michał Montowski

Gość: dr Grażyna Bastek (historyczka sztuki)

Data emisji: 11.08.2019

Godzina emisji: 11.00

mko/pg

Zobacz więcej na temat: malarstwo
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Wyprawa na panoramiczną plażę

Ostatnia aktualizacja: 04.08.2019 14:55
W audycji "Jest taki obraz" opowiedzieliśmy o monumentalnym dziele Hendrika Willema Mesdaga, na którym malarz oddał klimat plaży w Scheveningen.
rozwiń zwiń