"Dwie Fridy" - podwójny autoportret Fridy Kahlo

Ostatnia aktualizacja: 23.07.2023 15:00
Obraz "Dwie Fridy" powstał w 1939 roku - w ważnym czasie zarówno w życiu prywatnym, jak i w karierze artystycznej Fridy Kahlo. W listopadzie otrzymała pozew rozwodowy od męża. (Ich rozłąka nie trwała jednak długo, w grudniu 1940 roku zeszli się ponownie). W tym czasie zamówiono u Fridy Kahlo dwa dzieła, które zostały pokazane na międzynarodowej wystawie surrealizmu w Meksyku w 1940 roku. Jednym z nich był monumentalny podwójny autoportret. Obraz przedstawia dwie Fridy siedzące na ławce.
Frida Kahlo, Autoportret. Dwie Fridy (fragment obrazu), 1939 r.
Frida Kahlo, "Autoportret. Dwie Fridy" (fragment obrazu), 1939 r.Foto: PAP/EPA/PACO CAMPOS

Po lewej na biało - po prawej w stroju indiańskim

Frida po lewej stronie ubrana jest w białą bluzkę i sukienkę. Nie jest to jednak strój eleganckiej kobiety z Europy lecz ubiór, jaki nosiły zamożne kobiety w posiadłościach ziemskich w Meksyku i Ameryce Południowej. Z perspektywy europejskich elegantek zapewne prowincjonalny. Frida siedząca po prawej ma natomiast kolorowy ubiór Indianki. To strój Tehuana, kobiet z położonego na południowym zachodzie Meksyku regionu Tehuantepec. Podobnych ubiorów Frida Kahlo miała w swojej szafie bardzo wiele, ponad 180.

Dwie połączone ze sobą Fridy

Dwie Fridy - europejska i tehuańska trzymają się za dłonie, ale łączą je również naczynia krwionośne. Jedno zaczyna się w medalionie z portretem Diego Rivery jako chłopca. Trzyma go kolorowa Frida w lewej dłoni. Kolejne naczynie prowadzi krew ku ciału białej Fridy i łączy serca kobiet. Odnoga tej arterii spada na kolana i plami białą spódnicę. Biała Frida nożyczkami chirurgicznymi tamuje wypływającą krew.

Dwa etapy miłości

Popularne interpretacje obrazu podkreślają, że oba wizerunki Fridy miałyby przedstawiać dwa różne etapy miłości Fridy Kahlo i Diego Rivery. Fridę kochaną przez męża prezentuje w podwójnym autoportrecie wizerunek artystki w stroju Tehuana. Natomiast druga podobizna Fridy, ta w białej sukni, to kobieta odrzucona, z krwawiącym, rozdartym sercem.


Posłuchaj
15:09 2023_07_23 14_44_57_PR2_Jest_taki_obraz.mp3 "Dwie Fridy" - podwójny autoportret Fridy Kahlo (Jest taki obraz/Dwójka)

 

Dwoista tożsamość etniczna i społeczna malarki

Tę popularną interpretację można wzbogacić o jeszcze jeden, niezmiernie ważny dla tożsamości Fridy Kahlo element. Obraz nie przedstawia bowiem jedynie perypetii burzliwej miłości Fridy i Diego, lecz również dwoistą tożsamość etniczną i społeczną malarki. Po wystawie w 1940 roku obraz został zakupiony przez Museo de Arte Moderno w mieście Meksyk. Zapewne doceniono go jako ważny głos w dyskusji nad meksykańską tożsamością.

Frida Kahlo, "Autoportret. Dwie Fridy", 1939, Museo de Arte Moderno, Meksyk (miasto)

***

Tytuł audycji: Jest taki obraz

Prowadził: Michał Montowski

Gość: dr Grażyna Bastek

Data emisji: 23.07.2023

Godzina emisji: 14.45

mo

Czytaj także

Wystawa obrazów Fridy Kahlo w Łazienkach Królewskich w Warszawie

Ostatnia aktualizacja: 13.07.2023 13:30
„Kolor życia. Frida Kahlo" to pierwsza w polskiej stolicy ekspozycja poświęcona twórczości legendarnej meksykańskiej malarki, jednej z najważniejszych i najciekawszych artystek XX wieku.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Barwne życie oraz twórczość Fridy Kahlo w Łazienkach Królewskich w Warszawie

Ostatnia aktualizacja: 16.07.2023 14:14
Dzieła meksykańskiej malarki, archiwalne zdjęcia i plenerowa instalacja nawiązująca do słynnego domu artystki. Barwne życie oraz twórczość Fridy Kahlo przybliża nowa wystawa w Łazienkach Królewskich w Warszawie. O wystawie "Kolor życia. Frida Kahlo" opowiedziała w Trójce dyrektor Marianna Otmianowska.
rozwiń zwiń