X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Jerzy Miziołek: wszystko zmienił wykład o włoskim renesansie

Ostatnia aktualizacja: 09.12.2018 11:01
- Gdy jeszcze studiowałem historię na Uniwersytecie Jagiellońskim, poszedłem na zajęcia z historyczką sztuki. Odbywały się one w Collegium Maius. Wyobraźnie to sobie Państwo: to wspaniałe muzeum, legenda Kopernika i opowieść o włoskim resesansie - mówił w Dwójce nowy dyrektor Muzeum Narodowego w Warszawie.
Audio
  • Prof. Jerzy Miziołek o swoich autorytetach w dziedzinie historii sztuki i archeologii, miłości do Chopina, Muzeum UW i planach związanych z kierowaniem Muzeum Narodowym w Warszawie (Wolna sobota/Dwójka)
Prof. Jerzy Miziołek
Prof. Jerzy MiziołekFoto: Bartłomiej Zborowski/PAP

uniwersytet warszawski FREE1 1200_660.jpg
Jerzy Miziołek: Uniwersytet Warszawski to miejsce magiczne

Po wspomnianym wykładzie Jerzy Miziołek przeniósł się na historię sztuki. - Byłem bardzo zdeterminowany. Na historię sztuki przyjmowano garstkę ludzi, na roku było tylko 10 osób. Udało mi się jednak przekonać ówczesną dyrektor Instytutu Historii Sztuki, Klementynę Żurowską. No i stało się, zmieniłem kierunek studiów. A potem uświadomiłem sobie, że potrzeba też głębokiej wiedzy o starożytności klasycznej, no i przyciągnęła mnie wielka postać Marii Ludwiki Bernhard, czyli wybitnej uczennicy i współpracownicy Kazimierza Michałowskiego - tłumaczył gość Dwójki.

Słynny twórca polskiej szkoły archeologii śródziemnomorskiej wywarł duży wpływ na Jerzego Miziołka, choć ten nigdy nie miał okazji poznać go osobiście. - Dziś, gdy wchodzę do mojego gabinetu, widzę w sekretariacie portert najpierw prof. Lorentza, bo jest tuż przy moich dzwiach dyrektorskich, ale naprzeciwko niego jest równie wielki, wspaniały i bardzo dla Muzeum Narodowego zasłużony prof. Michałowski. Znam jego wszystkie książki, nie na pamięć, ale do niektórych wracam do dziś - podkreślał prof. Jerzy Miziołek.

Archeolog i historyk sztuki wspominał także w audycji m.in. stypendium w Rzymie ("włoski to najpiękniejszy język świata") oraz mówił o swoich planach związanych z kierowaniem Muzeum Narodowym w Warszawie.

***

Tytuł audycji: Wolna sobota

Prowadził: Jerzy Kisielewski

Gość: prof. Jerzy Miziołek (archeolog i historyk sztuki, dyrektor Muzeum Narodowego w Warszawie)

Data emisji: 8.12.2018

Godzina emisji: 16.00

pg/kd

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Józef Brandt - Henryk Sienkiewicz polskiego malarstwa

Ostatnia aktualizacja: 21.06.2018 12:16
- Wskrzeszał na płótnach rycerską przeszłość Rzeczpospolitej, przywoływał jej militarne triumfy, a jego wspaniałe, monumentalne dzieła odnosiły sukcesy na wystawach malarstwa europejskiego - mówiła w Dwójce Ewa Micke-Broniarek, kuratorka wystawy "Józef Brandt 1841–1915" w Muzeum Narodowym w Warszawie.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Krzycząc: Polska!". Niepodległość bez stereotypów

Ostatnia aktualizacja: 13.11.2018 10:00
- "Hamlet polski" Malczewskiego, który jest jednym z rozpoczynających tę wystawę obrazów, daje wyraz pewnej niemocy, wątpliwości. To jest charakterystyczne dla wszystkich artystów tego okresu - opowiadał dr Piotr Rypson, kurator wystawy "Krzycząc: Polska! Niepodległa 1918", którą można oglądać w Muzeum Narodowym w Warszawie.
rozwiń zwiń