X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Szaleństwo i surrealizm. "Pan Tadeusz" wg Wilkonia

Ostatnia aktualizacja: 26.01.2016 17:00
- Trzeba spojrzeć na Mickiewicza jako na fenomen ekspresji poetyckiej. On nawet używał środków surrealnych - opowiadał Józef Wilkoń, autor ilustracji do Mickiewiczowskiej epopei.
Audio
  • Z Józefem Wilkoniem o jego ilustracjach do "Pana Tadeusza" rozmawia Aleksandra Łapkiewicz (Wybieram Dwójkę)
Józef Wilkoń pracę przyPanu Tadeuszu uważa za jedno ze swoich największych osiągnięć. Na zdj. fragm. okładki książki Pan Tadeusz z ilustracjami Wilkonia
Józef Wilkoń pracę przy "Panu Tadeuszu" uważa za jedno ze swoich największych osiągnięć. Na zdj. fragm. okładki książki "Pan Tadeusz" z ilustracjami WilkoniaFoto: Media Rodzina/materiały prasowe


- Uwaga, jaką poeta poświęcił środowisku, pejzażowi, to sprawa bardzo odkrywcza. Można odnieść wrażenie, że Adam Mickiewicz był prekursorem impresjonizmu – mówił Józef Wilkoń.

Artysta, omawiając swoje ilustracje do "Pana Tadeusza", wskazywał także na inną, nie mniej nowatorską, technikę poetyckiego obrazowania: na elementy właściwe dla surrealizmu. Świadczyłby o tym choćby opis nadejścia burzy i nienaturalne zachowanie się pewnych wieprzy.

***

Przygotowała: Aleksandra Łapkiewicz

Gość: Józef Wilkoń (rzeźbiarz i rysownik)

Data emisji: 26.01.2016

Godzina emisji: 16.00

Materiał wyemitowano w audycji "Wybieram Dwójkę".

jp/ei

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Ryby jako poligon artystyczny. Świat Józefa Wilkonia

Ostatnia aktualizacja: 22.07.2015 17:00
Józef Wilkoń popularność zdobył dzięki charakterystycznym rzeźbom i rysunkom zwierząt. Jak się okazuje, istotną rolę w jego artystycznym rozwoju odegrały ryby.
rozwiń zwiń