Ryby jako poligon artystyczny. Świat Józefa Wilkonia

Ostatnia aktualizacja: 22.07.2015 17:00
Józef Wilkoń popularność zdobył dzięki charakterystycznym rzeźbom i rysunkom zwierząt. Jak się okazuje, istotną rolę w jego artystycznym rozwoju odegrały ryby.
Audio
  • Józef Wilkoń o swoich ilustracjach i rzeźbach (Spotkania po zmroku/Dwójka)
Józef Wilkoń (na zdj. wśród swoich rzeźb) skończył w tym roku 85 lat i jest wciąż aktywny - ma wiele wystaw, warsztatów, spotkań, rzeźbi i regularnie ilustruje książki
Józef Wilkoń (na zdj. wśród swoich rzeźb) skończył w tym roku 85 lat i jest wciąż aktywny - ma wiele wystaw, warsztatów, spotkań, rzeźbi i regularnie ilustruje książkiFoto: PAP/ Andrzej Rybczyński

Ryby jako twórczy temat pojawiły się na przełomie lat 50. i 60. - Były kompozycjami, w których wykorzystywałem środki taszystowskie w malowaniu na mokrym podłożu, stosowaniu przypadkowych efektów rozprowadzającej się cieczy – opowiadał Józef Wilkoń. Jak podkreślał, prace te były, niczym poligon, ważną przestrzenią zbierania doświadczeń.

W Dwójce artysta mówił o swoich najnowszych pracach: książkach "Skarb Ali Baby" i "Zbuntowany elektron" (w którym sprawdza możliwości tabletu). - W "Skarbie" pokazuję, co kobieta potrafi zrobić ze zbója - mówił, nie ukrywając, że jego Ali Baba znacznie odbiega od kanonicznego wzorca.

***

Tytuł audycji: Spotkania po zmroku

Prowadzi: Aleksandra Łapkiewicz

Gość: Józef Wilkoń (rzeźbiarz i rysownik)

Data emisji: 21.07.2015

Godzina emisji: 22.30

jp/mm

Czytaj także

Triumf pokoju. Krzysztof Wodiczko rozbraja pomniki

Ostatnia aktualizacja: 06.07.2015 14:00
– Kiedyś było powiedzenie: "gdzieś pomiędzy pomnikami jest Polska" – mówił Krzysztof Wodiczko o pomnikach, czyli "ideologicznych maszynach powielających wojnę".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Rzeźby w areszcie, czyli negatyw przestrzeni

Ostatnia aktualizacja: 08.07.2015 16:10
Rozmowa o projekcie realizowanym przez Fundację Dom Kultury, czyli "Parku rzeźby" w areszcie śledczym Warszawa-Grochów.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Hubert Hilscher prowokował formą zwierząt cyrkowych

Ostatnia aktualizacja: 14.07.2015 13:40
- One kokietują widza dziwaczną osobowością i ozdobnymi pozami - mówił Mariusz Knorowski, kurator Muzeum Plakatu w Wilanowie, gdzie można obejrzeć monograficzną wystawę Huberta Hilschera.
rozwiń zwiń