Marcin Świetlicki: zadziorny jestem i nie mija mi to z wiekiem

Ostatnia aktualizacja: 18.07.2017 17:30
– Taki mam charakter, ale to nie bierze się z jakiegoś defektu. To czasy powodują tę zadziorność, a ponieważ czasy robią się coraz gorsze, wiersze są coraz zadziorniejsze – mówił poeta.
Audio
  • Marcin Świetlicki: zadziorny jestem i nie mija mi to z wiekiem (Wybieram Dwójkę)
Marcin Świetlicki na scenie
Marcin Świetlicki na scenieFoto: PAP/Krzysztof Świderski

świetlicki scena pap 1200.jpg
"Szepczę, wrzeszczę, mruczę". Świetlicki intensywnie

Ukazał się właśnie dwupłytowy audiobook "Drobna zmiana", na którym Marcin Świetlicki czyta wiersze ze swojego ostatniego tomu poezji pod tym samym tytułem. Lekturze towarzyszy muzyka jazzowego zespołu Zgniłość, z którym twórca współpracuje od pewnego czasu.

– Lubię, jak aktorzy czytają moje wiersze, ale czuję się zawsze zażenowany i niepewny – wyznał poeta. – I boję się o tych biednych aktorów. Boję się, że czytają, a im się te wiersze nie podobają, albo czytają, a tych wierszy może nie rozumieją. Czasami słyszę moje zdania powiedziane pięknym męskim głosem, ale tam raczej chodzi o piękno męskiego głosu, a nie o treść. Nie mówię, że aktorzy nie rozumieją poezji. Rozumieją ją w aktorski sposób. Ale myślę, że najbardziej lubię sam to robić – powiedział.

Moje najlepsze wiersze biorą się nie tyle z nienawiści, co ze zdenerwowania Marcin Świetlicki

Marcin Świetlicki mówił w Dwójce o tym, dlaczego nie chciał nagrać wierszy "w sterylnym studiu", dlaczego musiał nagrać je z muzyką, dlaczego nazwanie go buntownikiem odbiera jako obelgę i dlaczego "czasem skreśla ludzi". Wspomniał także o przemianach krakowskiego Kazimierza i powiedział, do jakiego wydarzenia odnosi się tytuł książki i płyty "Drobna zmiana".

***

Rozmawiała: Dorota Gacek

Gość: Marcin Świetlicki (poeta, prozaik)

Data emisji: 18.07.2017

Godzina emisji: 17.17

Materiał został wyemitowany w audycji "Wybieram Dwójkę".

mc/jp

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak
Zobacz także

Czytaj także

Poeta cały w psiej sierści. Marcin Świetlicki z Nagrodą Literacką Gdynia

Ostatnia aktualizacja: 30.06.2014 19:00
– Mam w domu rudą bokserkę, która często się do mnie przytula. Nawet tu, w Gdyni, ludzie zdejmują ze mnie jej sierść. Jeden z moich wierszy mówi o takim człowieku jak ja. Staje on wobec wszechświata cały unurzany w czymś ziemskim – mówił w Dwójce Marcin Świetlicki, laureat Nagrody Literackiej Gdynia za tom poezji "Jeden".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Marcin Świetlicki: jestem po to, żeby drażnić

Ostatnia aktualizacja: 04.11.2015 04:02
- Nikt nie miał w ostatnim ćwierćwieczu tylu fanów oraz tylu wrogów co ja. Bardzo mnie to cieszy, że denerwuję i jestem kochany, bo najgorszą sytuacją dla poety by było, gdyby przyjmowano go letnio - mówi Marcin Świetlicki.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Świetlicki: mam pierwotną metodę na wiersze

Ostatnia aktualizacja: 19.10.2016 18:00
- Najpierw powstają w głowie, najczęściej podczas chodzenia lub jazdy pociągiem - zdradzał Marcin Świetlicki swój sposób na tworzenie. Właśnie ukazał się najnowszy tomik krakowskiego poety: "Drobna zmiana".
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Julia i nieprzyjemni". Marcin Świetlicki śpiewa Wojaczka

Ostatnia aktualizacja: 20.06.2017 16:00
Gośćmi audycji byli poeta oraz pozostali członkowie zespołu "Julia i Nieprzyjemni", czyli aktorka Julia Kamińska oraz Michał Wandzilak. Grupa nagrała właśnie płytę z utworami Rafała Wojaczka.
rozwiń zwiń