Ponad 2000 kadrów z życia Mariana Marzyńskiego

Ostatnia aktualizacja: 22.08.2017 18:00
Gościem "Wybieram Dwójkę" był reżyser i scenarzysta Marian Marzyński, z którym rozmawialiśmy o jego nowej książce zatytułowanej "Kino-ja. Życie w kadrach filmowych".
Audio
  • Marian Marzyński o swojej książce "Kino-ja. Życie w kadrach filmowych" (Wybieram Dwójkę)
  • Aleksander Laskowski o festiwalu w Moritzburgu (Wybieram Dwójkę)
  • "Entuzjaści. Kino outsiderów" w Muzeum Śląskim w Katowicach (Wybieram Dwójkę)
  • Grzegorz Kalinowski o zwiedzaniu miasta poprzez literaturę. Rozmawia Hanna Szczęśniak (Wybieram Dwójkę)
  • Rozmowa o spektaklu "Odzwierciedlenie" (Wybieram Dwójkę)
(zdjęcie ilustracyjne)
(zdjęcie ilustracyjne)Foto: Pixabay

"Kino-ja" to autobiograficzny album – komiks zawierający ponad 2000 kadrów filmowych opisujących losy Marzyńskiego: dziecka uratowanego z Holokaustu, dziennikarza telewizyjnego i reżysera filmowego, który w wieku 32 lat wyemigrował z Polski, najpierw do Danii, a potem do Stanów Zjednoczonych. W latach 60. reżyser należał do najpopularniejszych ludzi w Polsce – był pomysłodawcą i prowadzącym znane programy telewizyjne.

Waudycji spotkaliśmy się też z Aleksandrem Laskowskim, który zabrał nas na festiwal do Moritzburga. Festiwal jest uznawany za laboratorium eksperymentów muzycznych, a jednocześnie – pod dyrekcją światowej sławy wiolonczelisty Jana Voglera - stał się jednym z najważniejszych na świecie festiwali muzyki kameralnej.

Ponadto zaprosiliśmy na wykład "Entuzjaści. Kino outsiderów" w Muzeum Śląskim w Katowicach. W trakcie wykładu zaprezentowane zostaną polskie filmy wyprodukowane od lat 50. do 80. XX wieku, które pokazują polską rzeczywistość z perspektywy zwykłego robotnika. Prowadzone przez Łukasza Rondudę spotkanie jest częścią wystawy "Nie jestem już psem", z której współkuratorką – Zofią Czartoryską spotkała się Monika Zając.

Z kolei Grzegorz Kalinowski opowiedział nam, jak poprzez literaturę można zwiedzać miasta i czy w jego książkach miasto jest jednym z bohaterów.

Na koniec rozmawialiśmy o spektaklu "Odzwierciedlenie". To jedno z kulturalno-społecznych przedsięwzięć Fundacji Jubilo. W tym roku zajął I miejsce na IV Ogólnopolski​m​​ Konkurs​ie​ Więziennej Twórczości Teatralnej w Poznaniu. O spektaklu opowiedzą jego twórcy Agnieszka Bresler, Diego Pileggi oraz występującym w spektaklu Dawidem Ilczyszynem.

***

Tytuł audycji: Wybieram Dwójkę 

Prowadzi: Bartosz Panek

Data emisji: 22.08.2017

Godzina emisji: 16.00-19.00

bch/jp/mc

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak
Zobacz także

Czytaj także

Życiorys z dymkiem. Biografie komiksowe

Ostatnia aktualizacja: 11.03.2016 16:12
Czy powieść obrazkowa może być dobrym nośnikiem dla opowieści dokumentalnych, historii o życiu i literatury faktu?
rozwiń zwiń