X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Witold Sobociński - więcej niż operator filmowy

Ostatnia aktualizacja: 19.11.2018 17:50
- To w ogóle cecha słynnej na świecie polskiej szkoły operatorskiej, że operator jest nie tylko autorem zdjęć, ale także współautorem filmu; i to od samego początku, od prac przy scenopisie. Witold Sobociński widział właśnie siebie jako kogoś, kto jest partnerem dla reżysera - wspominał zmarłego filmowca krytyk Andrzej Bukowiecki.
Audio
  • Krytyk filmowy Andrzej Bukowiecki wspomina zmarłego 19 listopada słynnego operatora Witolda Sobocińskiego (Wybieram Dwójkę)
Witold Sobociński
Witold Sobociński Foto: Tytus Żmijewski/PAP

W poniedziałek (19.11) w wieku 89 lat zmarł Witold Sobociński, operator filmowy, nauczyciel akademicki, w młodości także muzyk jazzowy. Autora zdjęć do najważniejszych polskich filmów ("Ziemia obiecana" Andrzeja Wajdy, "Trzecia część nocy" Andrzeja Żuławskiego, "Sanatorium pod Klepsydrą Wojciecha Jerzego Hasa" czy "Frantic" Romana Polańskiego) wspominaliśmy w audycji "Wybieram Dwójkę".


film kamera reżyser 1200.jpg
"Chcemy przyciągnąć światowych producentów filmowych"

W 1955 roku ukończył Wydział Operatorski łódzkiej filmówki. Jeszcze w czasie studiów występował jako muzyk, w legendarnym zespole jazzowym "Melomani", założonym przez Jerzego Matuszkiewicza. Grał na wielu instrumentach, głównie na perkusji i puzonie.

Początkowo był operatorem filmów dokumentalnych i oświatowych. Jako autor zdjęć w filmie fabularnym zadebiutował w 1967 roku obrazem "Ręce do góry" Jerzego Skolimowskiego.

Witold Sobociński wykładał w Państwowej Wyższej Szkole Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej im. Leona Schillera w Łodzi. Wychował wielu cenionych dziś operatorów. Jednym z nich był jego syn, Piotr, zmarły w 2001 roku. W ostatnich latach zajmował się głównie filmami reklamowymi.

Za twórczość operatorską Sobociński został uhonorowany wieloma nagrodami, między innymi Złotą Żabą na Międzynarodowym Festiwalu Sztuki Autorów Zdjęć Filmowych "Camerimage" w 1994 i kilka lat później za całokształt twórczości oraz Nagrodą Amerykańskiego Stowarzyszenia Operatorów Filmowych (ASC) w 2002 roku.

Otrzymał także Złoty Medal "Zasłużony Kulturze Gloria Artis", a w 2011 roku został odznaczony Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski.

***

Rozmawiał: Marcin Pesta

Gość: Andrzej Bukowiecki (krytyk filmowy)

Data emisji: 19.11.2018

Godzina emisji: 16.45

IAR/pg

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Sztuka filmowego obrazu według Pawła Dyllusa

Ostatnia aktualizacja: 09.03.2017 11:00
- Z działaniami filmowymi jest tak jak z rysowaniem. Im więcej rysujesz, tym bardziej jesteś przekonany o tym, że to, co tworzysz, jest wprawne, ma zdecydowane pociągnięcia - mówił w "Poranku Dwójki" Paweł Dyllus, autor zdjęć do filmu w reżyserii Macieja Pieprzycy "Jestem mordercą", za które otrzymał nagrodę Stowarzyszenia Autorów Zdjęć Filmowych.  
rozwiń zwiń

Czytaj także

Wojciech Staroń: coraz bardziej porównuję operatorów do aktorów

Ostatnia aktualizacja: 23.03.2018 20:37
- Reżyser czegoś od nas wymaga i do każdego projektu musimy stworzyć kreację. Na szczęście nie sobą, bo to jest chyba najtrudniejsze, ale kamerą - mówił Wojciech Staroń, operator, reżyser i autor filmów dokumentalnych.
rozwiń zwiń