Sztuka filmowego obrazu według Pawła Dyllusa

Ostatnia aktualizacja: 09.03.2017 11:00
- Z działaniami filmowymi jest tak jak z rysowaniem. Im więcej rysujesz, tym bardziej jesteś przekonany o tym, że to, co tworzysz, jest wprawne, ma zdecydowane pociągnięcia - mówił w "Poranku Dwójki" Paweł Dyllus, autor zdjęć do filmu w reżyserii Macieja Pieprzycy "Jestem mordercą", za które otrzymał nagrodę Stowarzyszenia Autorów Zdjęć Filmowych.  
Audio
  • Spotkanie z Pawłem Dyllusem, operatorem i autorem zdjęć do filmów Macieja Pieprzycy (Poranek Dwójki)
Audio
  • Spotkanie z Pawłem Dyllusem, operatorem i autorem zdjęć do filmów Macieja Pieprzycy (Poranek Dwójki)

Paweł Dyllus Język filmu trzeba ćwiczyć - zarówno oko jak i decyzyjność. Na początku drogi twórczej wszystko polega na eksperymentowaniu

Za "Jestem mordercą" Paweł Dyllus dostał też nominację do Orłów - dorocznych nagród Polskiej Akademii Filmowej. Operator jest absolwentem realizacji obrazu na Wydziale Radia i Telewizji Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach, a w rozmowie z Pawłem Siwkiem opowiadał, dlaczego lubi pracować przy filmach, które dzieją się w czasach, których nie może pamiętać. - Wcześniej zdarzyło się tak przy krótkometrażowym filmie "Emilka płacze". To był mój pierwszy obraz historyczny, którego akcja toczy się w roku 1981 roku, kiedy przyszedłem na świat - tłumaczył Paweł Dyllus. - W przypadku "Jestem mordercą", który przenosi nas w lata 70., w ogóle nie mam prawa tego okresu pamiętać. Lubię, gdy inspiracja wykracza poza moją pamięć - dodał zaproszony gość.

Paweł Dyllus Gdy czytam scenariusz, ważna jest dla mnie intuicja. Nie zamykam jej w sejfie

W "Poranku Dwójki" Paweł Dyllus wspominał także pierwszy film zrealizowany z Maciejem Pieprzycą. - Wtedy byliśmy w zupełnie innym momencie życia, a "Chce się żyć" z Pawłem Ogrodnikiem w roli głównej był filmem niskobudżetowym. Zaskoczyło nas jednak, jak został on odebrany, szczególnie za granicą - mówił filmowiec. Co polską i międzynarodową publiczność zaskoczyło w tej produkcji, czemu drugi film Pieprzycy i Dyllusa "Jestem mordercą" opowiadany jest subiektywnie oraz dlaczego twórcy zdecydowali się na nieużywanie w nim jazd kamery - tego dowiecie się, słuchając nagrania całej rozmowy.

***

Prowadzi: Paweł Siwek

Gość: Paweł Dyllus (operator)

Data emisji: 9.03.2017

Godzina emisji: 8.14

Materiał wyemitowano w audycji "Poranek Dwójki".

jsz

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

"Plac zabaw". Studium zła w normalnym domu

Ostatnia aktualizacja: 23.11.2016 19:00
- Wartością tego filmu było pokazanie różnych środowisk i obalenie stereotypu, że zło wiąże się tylko z biedą i niskim statusem społecznym – powiedział dr Tomasz Srebnicki, opowiadając o filmie "Plac zabaw" w reż. Bartosza Kowalskiego.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Miłość i cała reszta. Skąd się wzięła Michalina Wisłocka?

Ostatnia aktualizacja: 02.02.2017 19:34
- Rozciągnięta na kilkadziesiąt lat narracja filmu pokazuje wszystkie motywacje, które zebrały się na tę Wisłocką, którą znamy - opowiadał Krzysztof Rak, scenarzysta "Sztuki kochania. Historii Michaliny Wisłockiej".
rozwiń zwiń