Wiceminister kultury: chcemy przyciągnąć światowych producentów filmowych

Ostatnia aktualizacja: 30.07.2018 20:39
- Ta ustawa jest po to, by zwiększyć konkurencyjność Polski. Prawie wszystkie kraje europejskie mają już tego typu rozwiązania i wiele produkcji, nawet dotyczących historii Polski, powstaje w krajach, które udają np. Warszawę czy Kraków - mówił w Dwójce Paweł Lewandowski, wiceminister kultury.
Audio
  • Jak ustawa o wspieraniu produkcji audiowizualnej wpłynie na rozwój kinematografii w Polsce? (O wszystkim z kulturą/Dwójka)
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: gnepphoto/Shutterstock

Ingmar Bergman Liv Ullmann 1200.jpg
Krzysztof Zanussi: Bergman zinstytucjonalizował kino autorskie

24 lipca rząd przyjął projekt ustawy o wspieraniu produkcji audiowizualnej. Zakłada on, że Polski Instytut Sztuki Filmowej będzie wspierał finansowo m.in. filmy powstające w Polsce. Producenci będą mogli uzyskać zwrot części kosztów poniesionych na produkcję w naszym kraju. 

- Ta ustawa jest podstawą formalną do zwiększenia inwestycji, które mają się co najmniej dwukrotnie zwrócić. W tym momencie zaplanowaliśmy, że co roku ok. 200 mln złotych będzie dawana na tzw. zachęty i oczekujemy, że w formie inwestycji, podatków co najmniej drugie tyle wróci do budżetu państwa. Dzięki temu będziemy mieli coraz więcej pieniędzy na rozwój tej branży w Polsce - tłumaczył Paweł Lewandowski.

Gość Dwójki liczy, że nowa ustawa zachęci do wyboru Polski przez producentów superprodukcji na miarę "Władcy pierścieni". - Podstawowym celem tej ustawy jest przyciągnięcie producentów światowych, by kooperowali z producentami polskimi w produkcji filmów, które będą kręcone również w Polsce i promowały nasz kraj. Chcielibyśmy, by powstał chociaż jeden taki film, który będzie superprodukcją i będzie pokazywał najpiękniejsze zakątki naszego kraju - przyznał wiceminister.

Które kraje w regionie są najatrakcyjniejsze dla filmowców? Gdzie w Polsce miał być kręcony film Stevena Spielberga "Monachium" (2005)? O tym w nagraniu audycji.

***

Tytuł audycji: O wszystkim z kulturą

Prowadzi: Marcin Pesta

Goście: Paweł Lewandowski (wiceminister kultury i dziedzictwa narodowego), Tomasz Dąbrowski (dyrektor Polskiej Komisji Filmowej), Leszek Bodzak (producent filmowy)

Data emisji: 30.07.2018

Godzina emisji: 17.30

pg/ml

reklama

Czytaj także

"Dostęp do kultury to fundamentalne prawo obywateli"

Ostatnia aktualizacja: 16.05.2018 15:50
- Wspieranie czytelnictwa to zadanie każdego państwa, które poważnie traktuje swoją misję wspólnotową i misję instytucji kulturalnych. Poziom i jakość czytelnictwa wpływa na jakość życia i funkcjonowanie obywateli w przestrzeni publicznej – mówił w Dwójce Krzysztof Koehler.
rozwiń zwiń
Czytaj także

13 mln zł na 218 projektów. Wyniki programu dotacyjnego "Niepodległa"

Ostatnia aktualizacja: 22.05.2018 19:19
- 218 instytucji otrzyma dofinasowanie na realizację działań związanych z obchodami stulecia odzyskania niepodległości  w skali lokalnej i regionalnej – mówił w Dwójce Kamil Wnuk, rzecznik prasowy Programu "Niepodległa".
rozwiń zwiń