X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Józef Wilkoń: moja twórczość ma ludowe korzenie

Ostatnia aktualizacja: 08.01.2019 15:00
- Zilustrowałem około dwudziestu książek poświęconych świątecznej tematyce. Inspiracje do nich zawsze czerpałem z naszej kultury ludowej, tradycji szopki i kolędowych motywów powitania nowonarodzonego Chrystusa - mówił w Dwójce wybitny artysta.
Audio
  • Józef Wilkoń zaprasza na nową wystawę (Wybieram Dwójkę)
Józef Wilkoń
Józef WilkońFoto: Grzegorz Śledź/PR2

Gościem audycji był Józef Wilkoń, który opowiadał o najnowszej wystawie swoich prac zatytułowanej "Wilkoniowa kolęda". Ekspozycja, którą od 10 stycznia będzie można oglądać w Służewskim Domu Kultury w Warszawie, zaprezentuje przede wszystkim ilustracje Józefa Wilkonia pochodzące z wydawnictw książkowych nigdy nieprzetłumaczonych na język polski.

- Na wystawie będą prezentowane książki, które dotąd nie zostały wydane w Polsce. Ta część mojej twórczości jest naszej publiczności mniej znana. Pokazane też zostaną pocztówki wydane w złotym dla nich okresie. Przed laty były zamawiane u czołowych grafików i zrobiłem ich wówczas bardzo dużo. Niestety niewiele z nich dotrwało do dziś. I w jednych, i w drugich zawsze królują motywy ludowe - powiedział Józef Wilkoń.

Czy postaci zwierząt w twórczości artysty symbolizują ludzkie przywary? Co się składa na rozpoznawalność artystycznych dokonań Józefa Wilkonia? Jak wiele narracji i szczegółów mających znaczenie dla opowiadanych historii wprowadza artysta do swoich ilustracji? O tym w nagraniu audycji.

***

Rozmawiał: Jakub Kukla

Gość: Józef Wilkoń (ilustrator, malarz, rzeźbiarz, historyk sztuki)

Data emisji: 8.01.2019

Godzina emisji: 16.30

Materiał został wyemitowany w audycji Wybieram Dwójkę.

mko/jp


Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Wilkoń: chciałem ocalić szaleństwo Don Kichota

Ostatnia aktualizacja: 17.10.2016 12:00
- Uważam, że ta cecha Don Kichota jest najpiękniejsza. Ona pozwala mu stawiać znaki zapytania, wierzyć w przyszłość, postęp, dobroć - mówił podczas specjalnego spotkania Józef Wilkoń, twórca ilustrowanego wydania słynnej powieści Cervantesa.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Józef Wilkoń: ilustracja nie powinna być dosłowna

Ostatnia aktualizacja: 24.04.2017 10:20
- Od dawna traktuję literaturę jako partnera do własnej wypowiedzi. Moje ilustracje są rodzajem akompaniamentu – powiedział w Dwójce słynny ilustrator książek i rzeźbiarz.
rozwiń zwiń