X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Włoskie spojrzenie na twórczość Lutosławskiego

Ostatnia aktualizacja: 12.02.2019 09:00
- Nigdy nie podążał za modą i miał niebywałą zdolność dystansowania się od wszelkich trendów. Utożsamiając się z awangardą, czerpał z niej tylko te elementy, które w danym czasie były dla niego interesujące - mówił o Witoldzie Lutosławskim na antenie Dwójki Giovanni Bietti.
Audio
  • Giovanni Bietti o twórczości Witolda Lutosławskiego (Wybieram Dwójkę)
Witold Lutosławski
Witold LutosławskiFoto: PAP/Stanisław Dąbrowiecki

Podczas rozmowy muzykolog zwrócił uwagę na inspiracje, które Witold Lutosławski czerpał z dorobku takich wirtuozów jak Brahms, Beethoven czy Debussy. - Lutosławski nie wstydził się tego i mówił otwarcie o ich wpływach w swojej muzyce. Ta więź z tradycją jest bardzo mocną stroną jego twórczości - mówi Giovanni Bietti.

Jak przekonuje, dla Włochów najważniejsze znaczenie ma nie tylko sama twórczość Lutosławskiego, ale spójność jego muzyki i samej postaci kompozytora, która im bardzo imponuje. - Mam na myśli jego postawę w okresie wojennym, wszelkie stanowiska publiczne, które zajmował, dzięki swojej artystycznej sławie… także niektóre wypowiedzi, zapiski. Dla nas płynie z tego ważna, historyczna nauka. Włoskie dzieje były zupełnie inne i prawdopodobnie w naszym kraju nie było nawet okazji, by przybierać tak zdecydowane postawy moralne - ocenia.

Mówiąc o Lutosławskim nie sposób pominąć również kontrastów, które cechują jego warsztat muzyczny. - Wychodził od niepewnych ruchów, nieco prowizorycznych i docierał do czegoś, co ma pewną wagę, co jest znaczące i ma określony kierunek i rozwiązanie. Od prowizoryczności do stabilności. Ta muzyka akceptuje różnice, których świat jest pełen - dodaje gość audycji.

Z twórczością Witolda Lutosławskiego mieli okazję zmierzyć się uczestnicy warszawskiego festiwalu "Łańcuch XVI", poświęconego  kompozytorowi. W tym roku program przedsięwzięcia odwoływał się do związków Lutosławskiego z moderną muzyczną i kompozycji, którymi się inspirował.

***

Rozmawiała: Milena Gąsienica

Data emisji: 11.02.2019

Gość: Giovanni Bietti (kompozytor, włoski popularyzator muzyki)

Godzina emisji: 16.50

Materiał został wyemitowany w audycji Wybieram Dwójkę.

bch


Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Koncert POR z francusko-włoskimi wątkami

Ostatnia aktualizacja: 10.03.2017 10:45
12 marca w Studiu Koncertowym Polskiego Radia im. Witolda Lutosławskiego Polska Orkiestra Radiowa, razem z altowiolistą Krzysztofem Chorzelskim i pod batutą Michała Klauzy, zagra koncert, w którego programie znajdą się utwory Hectora Berlioza i Georgesa Bizeta.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Cezary Zych: nasz festiwal nie uczestniczy w rynkowym wyścigu

Ostatnia aktualizacja: 14.08.2018 17:30
- Chcemy docierać do źródeł. Jesteśmy wierni ideałom, które przyświecają nam od wielu lat i nie chcemy odnosić sukcesu komercyjnego ich kosztem. Wymogi rynku nie mogą nas zmuszać do zbyt daleko idących ustępstw - mówił w Dwójce dyrektor festiwalu "Muzyka w Raju".
rozwiń zwiń