Ohlsson: Nic przeciwko fortepianowi lub rękom

Ostatnia aktualizacja: 29.01.2013 12:19
Wybitny amerykański pianista, gwiazda tegorocznego Festiwalu Witolda Lutosławskiego "Łańcuch", opowiadał w Dwójce o swoim Lutosławskim.
Audio
  • Z Garrickiem Ohlssonem rozmawia Róża Światczyńska. (PR, 28.01.2013)
Garrick Ohlsson
Garrick OhlssonFoto: CTK Photo/Katerina Sulova/PAP/CTK

– Poznaję muzykę Lutosławskiego dość późno, muszę więc nauczyć się jego języka, który jest wyjątkowo logiczny – mówił Garrick Ohlsson, laureat I nagrody VIII Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina w roku 1970, gość X Festiwalu Witolda Lutosławskiego "Łańcuch". Słynny pianista podzielił się również swoimi wrażeniami ze spotkania z muzyką polskiego kompozytora. – Pierwsze wrażenie to: spora różnorodność, trochę trudności, ale nic niemożliwego do grania, nic przeciwko fortepianowi lub rękom. Jest to świetnie pianistycznie, ale nie niemożliwe do grania.
W rozmowie, którą przeprowadziła z muzykiem Róża Światczyńska przy okazji poniedziałkowego występu na Festiwalu "Łańcuch", Garrick Ohlsson opowiadał o swoim, jako wykonawcy, odbiorze Koncertu fortepianowego Witolda Lutosławskiego czy też o związkach polskiego artysty z Chopinem.
We wtorkowy wieczór – 29 stycznia o godz. 19 –  Garrick Ohlsson wystąpi na scenie Studia Polskiego Radia im. Witolda Lutosławskiego wraz z grupą Lutosławski Quartet. Zobacz więcej

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Niezwykłe opowieści z domu Lutosławskich

Ostatnia aktualizacja: 20.01.2013 18:20
Posłuchaj fragmentów wspomnień Wacławy Lignowskiej, która przez wiele lat była damą do towarzystwa Pauliny Lutosławskiej, babki Witolda Lutosławskiego.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Witold Lutosławski, pracownik Polskiego Radia

Ostatnia aktualizacja: 24.01.2013 22:00
Był czas, kiedy wybitny kompozytor współpracował z teatrem, również tym radiowym. Polskie Radio to jedyne miejsce, w którym Lutosławski pracował etatowo…
rozwiń zwiń

Czytaj także

Kwartet rytmicznej wolności. Posłuchaj Lutosławskiego

Ostatnia aktualizacja: 28.01.2013 22:30
- Każdy z muzyków powinien grać tak, jakby nie wiedział, co grają inni, lub przynajmniej tak, jakby nie słyszał niczego poza swoim własnym graniem - pisał o swoim "Kwartecie smyczkowym" Witold Lutosławski. Utwór zabrzmi dziś na żywo w Dwójce.
rozwiń zwiń