"Historie alternatywne polecam politykom"

Ostatnia aktualizacja: 18.04.2015 16:00
- Uważam, że ten gatunek jest pożyteczny dla zrozumienia teraźniejszości i przyszłości - mówił w Dwójce Marcin Wolski, autor kilkunastu książek fantastyczno-historycznych.
Audio
  • Historia alternatywna Polski według Marcina Wolskiego (Historie alternatywne/Dwójka)
Myśmy byli gigantycznym farciarzem. Przez większość naszych dziejów Rosja była daleko i rozbita, a Niemcy na dobre zaczęły się jednoczyć pod koniec XVIII wieku. Nasze pięć minut trwało siedem stuleci - mówił o historii Polski Marcin Wolski
"Myśmy byli gigantycznym farciarzem. Przez większość naszych dziejów Rosja była daleko i rozbita, a Niemcy na dobre zaczęły się jednoczyć pod koniec XVIII wieku. Nasze pięć minut trwało siedem stuleci" - mówił o historii Polski Marcin WolskiFoto: Grzegorz Śledź/PR2

Gość audycji "Historie alternatywne" podkreślał, że prognozowanie w rodzaju "co by było gdyby" przypomina gry sztabowe wojskowych rozpatrujących różne scenariusze bitew. - W przypadku książek to służy rozwijaniu taktyki politycznej - wyjaśniał Marcin Wolski.

Pisarz dodawał, że w swoich książkach fantazjuje jedynie na temat zdarzenia początkowego. Jego konsekwencje stara się przewidzieć w zgodzie z realiami historycznymi. Wątpliwości co do takiego przewidywania wyraził Rafał Ziemkiewicz.

***

Tytuł audycji: Przestrzenie kultury (cykl: "Historie alternatywne")

Prowadzą: Barbara Schabowska i Mateusz Matyszkowicz

Goście: Marcin Wolski (pisarz, satyryk), Piotr Gursztyn (dziennikarz), Rafał Ziemkiewicz (pisarz, publicysta)

Data emisji: 18.04.2015

Godzina emisji: 12.00
bch/mc

Czytaj także

Profetyzm w literaturze Janusza Zajdla

Ostatnia aktualizacja: 24.01.2015 13:00
- Metody, którymi bohaterowie "Paradyzji" oszukiwali komputery, dziś są używane przez Chińczyków do omijania systemów cenzorskich w sieci - mówił w Dwójce Maciej Parowski.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Polacy w Moskwie. Pożar i kanibalizm

Ostatnia aktualizacja: 22.03.2015 15:00
- Polska szlachta nie dbała o higienę i krwawo załatwiała sprawy. Nijak ma się to na przykład do okrucieństw II wojny światowej - podkreślał autor powieść historycznej "Samozwaniec".
rozwiń zwiń