Polacy w Moskwie. Pożar i kanibalizm

Ostatnia aktualizacja: 22.03.2015 15:00
- Polska szlachta nie dbała o higienę i krwawo załatwiała sprawy. Nijak ma się to na przykład do okrucieństw II wojny światowej - podkreślał autor powieść historycznej "Samozwaniec".
Audio
  • Czy Polska moglaby wygrać wojnę z Rosją? Debata z cyklu "Historie alternatywne" (Przestrzenie kultury/Dwójka)
Ernst Lissner, Polacy poddają się na Kremlu. Jedno z licznych artystycznych przedstawień epizodu, który zaważył na stosunkach polsko-rosyjskich
Ernst Lissner, "Polacy poddają się na Kremlu". Jedno z licznych artystycznych przedstawień epizodu, który zaważył na stosunkach polsko-rosyjskichFoto: domena publiczna

Choć wizerunek sarmacji w książkach Jacka Komuda odbiega od wyidealizowanego obrazu z Trylogii Sienkiewicza, popularny autor deklaruje się jako miłośnik polski szlacheckiej. Jego nowa powieść "Samozwaniec" nawiązuje  do wydarzeń z początków XVII stulecia, gdy polskim wojskom udało się na pewien czas przejąć władzę w Moskwie.

- Choć nieco później poselstwo rosyjskie faktycznie zaproponowało osadzenie na moskiewskim tronie polskiego króla Władysława IV Wazę, szans na długotrwałą unię nie było. Brakowało wspólnoty językowej, kulturowej, wyznaniowej, czy choćby koligacji rodzinnych - ostudził wyobraźnię historyk prof. Andrzej Karpiński.

Okazuje się, że kluczowy dla stosunków polsko-rosyjskich na następnie stulecia okazał się inny XVII-wieczny epizod. Już wtedy źle "rozegraliśmy" kwestię Ukrainy...

***

Tytuł audycji: Przestrzenie kultury; cykl "Historie alternatywne"

Prowadzenie: Barbara Schabowska i Mateusz Matyszkowicz

Goście: Jacek Komuda (autor powieści historycznych), Tomasz Kołodziejczak (pisarz, scenarzysta komiksów i gier), profesor Andrzej Karpiński (historyk, UW)

Data emisji: 21.03.2015

Godzina emisji: 12.00

mm/kul

Czytaj także

Profetyzm w literaturze Janusza Zajdla

Ostatnia aktualizacja: 24.01.2015 13:00
- Metody, którymi bohaterowie "Paradyzji" oszukiwali komputery, dziś są używane przez Chińczyków do omijania systemów cenzorskich w sieci - mówił w Dwójce Maciej Parowski.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Kolumbowie. Banalni gdyby nie Powstanie?

Ostatnia aktualizacja: 21.02.2015 16:00
- Powstanie Warszawskie było dramatem pozbawionym wagi praktycznej - mówił Łukasz Orbitowski, który w książce "Widma" pokusił się o wizję historii bez zrywu z 1944 r.
rozwiń zwiń