X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Ożywić Wielką Wojnę. "Stalowe szczury" Michała Gołkowskiego

Ostatnia aktualizacja: 20.12.2015 14:00
- I wojna światowa, dziś zapomniana, zanurzona w formalinie, nie doczekała się zdjęcia z piedestału – mówił Michał Gołkowski, autor powieści, w której Wielka Wojna nie zakończyła się w 1918 roku.
Audio
  • Dyskusja wokół książki "Stalowe szczury" Michała Gołkowskiego (Historie alternatywne/Dwójka)
Bohaterowie Stalowych szczurów to - jak mówili goście Dwójkowej audycji - produkty wojny, niepotrafiący się odnaleźć w powojennej rzeczywistości. Na zdj. niemiecki żołnierz na froncie zachodnim, 1916
Bohaterowie "Stalowych szczurów" to - jak mówili goście Dwójkowej audycji - produkty wojny, niepotrafiący się odnaleźć w powojennej rzeczywistości. Na zdj. niemiecki żołnierz na froncie zachodnim, 1916 Foto: German Federal Archives/Wikimedia commons

- Dla Polaków ta wojna jest wyłącznie faktem historycznym, a nie elementem kultury społecznej. Kiedy rzucamy hasło: "bitwa", każdy powie: "lądowanie w Normandii", a nie "Verdun" czy "Somma" - opowiadał pisarz. Jak podkreślał, konstruując w "Stalowych szczurach" alternatywną wizję Wielkiej Wojny, chciał ją odbrązowić. Chciał pokazać, że podobnie jak z II wojną światową - która doczekała się w kulturze: w filmach, grach, literaturze, wielu przeobrażeń - z I wojną "można zrobić o wiele więcej".

Czy Wielką Wojną, jej wybuchem i zakończeniem, rządził przypadek? Dlaczego, jak podkreślał Michał Gołkowski, opisywanie konfliktu zbrojnego przez ruchy wojsk to "bzdura"? I co wspólnego ma nasza współczesność z czasem, gdy - na przełomie XIX i XX wieku – odczuwano nieuchronność apokalipsy?

Serwis specjalny
Iwojnaswiatowa663.jpg
Wielka Wojna 1914-1918

***

Tytuł audycji:  Przestrzenie kultury (cykl "Historie alternatywne")

Prowadzą:  Barbara Schabowska i Mateusz Matyszkowicz

Goście: Michał Gołkowski (pisarz), Krzysztof Dorosz (eseista, publicysta, pisarz)

Data emisji: 20.12.2015

Godzina emisji: 12.00

jp/bch

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Ludzkość nie dorosła do kontaktu z obcymi? Twórczość Marka Oramusa

Ostatnia aktualizacja: 20.06.2015 13:00
Gościem audycji z cyklu "Historie alternatywne" był Marek Oramus, jeden z prekursorów polskiej literatury fantastycznej.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Deszczowy Wrzesień '39 mógł odmienić losy wojny?

Ostatnia aktualizacja: 20.09.2015 13:32
Wśród historyków polska klęska wrześniowa uchodzi za klęskę nieuchronną. Inne zdanie na ten temat mają autorzy fantastyki. O ich pomysłach dyskutowaliśmy w audycji "Historie alternatywne".
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Biała Reduta". Jak elfy odbudowały potęgę Polski

Ostatnia aktualizacja: 22.11.2015 16:40
- Ta wizja może trafić nie tylko do miłośników historii, ale też do czytelników, którzy chcą przygody i fantastyki. Przy okazji dostają niesamowity zastrzyk patriotyzmu - mówiła o książce Tomasza Kołodziejczaka Maja Kossakowska.
rozwiń zwiń