Deszczowy Wrzesień '39 mógł odmienić losy wojny?

Ostatnia aktualizacja: 20.09.2015 13:32
Wśród historyków polska klęska wrześniowa uchodzi za klęskę nieuchronną. Inne zdanie na ten temat mają autorzy fantastyki. O ich pomysłach dyskutowaliśmy w audycji "Historie alternatywne".
Audio
  • Zwycięski wrzesień 1939 - dyskusja (Historie alternatywne/Dwójka)
Żołnierze polscy z jednostki artylerii przeciwlotniczej w rejonie Dworca Głównego podczas Obrony Warszawy w pierwszych dniach września 1939
Żołnierze polscy z jednostki artylerii przeciwlotniczej w rejonie Dworca Głównego podczas Obrony Warszawy w pierwszych dniach września 1939 Foto: Centralna Agencja Fotograficzna/Wikimedia Commons/domena publiczna

- Napisałem własną wizję stanu Polski, gdyby kampania wrześniowa została wygrana - opowiadał w Dwójce Maciej Parowski, autor książki "Burza". - Fatum odwraca tutaj przede wszystkim deszcz, który powstrzymuje niemieckie zagony pancerne. Natychmiast zobaczyłem Warszawę niezburzoną, po której spacerują Witkacy z Gombrowiczem - dodawał pisarz.

Czy błoto było jedyną szansą Polaków na pokonanie Niemców w 1939 roku? Według Rafała Ziemkiewicza trudno napisać wizję zwycięskiego września bez popadania w kolizję z wiedzą historyczną. Jego zdaniem problem roku 1939 polegał na zbytnim skupieniu się polskich polityków na Hitlerze.

***

Tytuł audycji: Przestrzenie kultury (cykl "Historie alternatywne")

Prowadzi: Barbara Schabowska i Mateusz Matyszkowicz

Gość: Rafał Ziemkiewicz, profesor Jerzy Eisler, Maciej Parowski

Data emisji: 20.09.2015

Godzina emisji: 12.00

bch/mm

Czytaj także

Kolumbowie. Banalni gdyby nie Powstanie?

Ostatnia aktualizacja: 21.02.2015 16:00
- Powstanie Warszawskie było dramatem pozbawionym wagi praktycznej - mówił Łukasz Orbitowski, który w książce "Widma" pokusił się o wizję historii bez zrywu z 1944 r.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Historie alternatywne polecam politykom"

Ostatnia aktualizacja: 18.04.2015 16:00
- Uważam, że ten gatunek jest pożyteczny dla zrozumienia teraźniejszości i przyszłości - mówił w Dwójce Marcin Wolski, autor kilkunastu książek fantastyczno-historycznych.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Gniezno w 1000 r. Otton III jak prezydent USA?

Ostatnia aktualizacja: 16.05.2015 16:00
– To historia zjazdu gnieźnieńskiego jako gry politycznej między kancelariami Ottona III i Bolesława Chrobrego – mówiła Elżbieta Cherezińska o swojej "Grze w kości".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Ludzkość nie dorosła do kontaktu z obcymi? Twórczość Marka Oramusa

Ostatnia aktualizacja: 20.06.2015 13:00
Gościem audycji z cyklu "Historie alternatywne" był Marek Oramus, jeden z prekursorów polskiej literatury fantastycznej.
rozwiń zwiń