Ożywić Wielką Wojnę. "Stalowe szczury" Michała Gołkowskiego

Ostatnia aktualizacja: 20.12.2015 14:00
- I wojna światowa, dziś zapomniana, zanurzona w formalinie, nie doczekała się zdjęcia z piedestału – mówił Michał Gołkowski, autor powieści, w której Wielka Wojna nie zakończyła się w 1918 roku.
Audio
  • Dyskusja wokół książki "Stalowe szczury" Michała Gołkowskiego (Historie alternatywne/Dwójka)
Bohaterowie Stalowych szczurów to - jak mówili goście Dwójkowej audycji - produkty wojny, niepotrafiący się odnaleźć w powojennej rzeczywistości. Na zdj. niemiecki żołnierz na froncie zachodnim, 1916
Bohaterowie "Stalowych szczurów" to - jak mówili goście Dwójkowej audycji - produkty wojny, niepotrafiący się odnaleźć w powojennej rzeczywistości. Na zdj. niemiecki żołnierz na froncie zachodnim, 1916 Foto: German Federal Archives/Wikimedia commons

- Dla Polaków ta wojna jest wyłącznie faktem historycznym, a nie elementem kultury społecznej. Kiedy rzucamy hasło: "bitwa", każdy powie: "lądowanie w Normandii", a nie "Verdun" czy "Somma" - opowiadał pisarz. Jak podkreślał, konstruując w "Stalowych szczurach" alternatywną wizję Wielkiej Wojny, chciał ją odbrązowić. Chciał pokazać, że podobnie jak z II wojną światową - która doczekała się w kulturze: w filmach, grach, literaturze, wielu przeobrażeń - z I wojną "można zrobić o wiele więcej".

Czy Wielką Wojną, jej wybuchem i zakończeniem, rządził przypadek? Dlaczego, jak podkreślał Michał Gołkowski, opisywanie konfliktu zbrojnego przez ruchy wojsk to "bzdura"? I co wspólnego ma nasza współczesność z czasem, gdy - na przełomie XIX i XX wieku – odczuwano nieuchronność apokalipsy?

Serwis specjalny
Iwojnaswiatowa663.jpg
Wielka Wojna 1914-1918

***

Tytuł audycji:  Przestrzenie kultury (cykl "Historie alternatywne")

Prowadzą:  Barbara Schabowska i Mateusz Matyszkowicz

Goście: Michał Gołkowski (pisarz), Krzysztof Dorosz (eseista, publicysta, pisarz)

Data emisji: 20.12.2015

Godzina emisji: 12.00

jp/bch

Czytaj także

Ludzkość nie dorosła do kontaktu z obcymi? Twórczość Marka Oramusa

Ostatnia aktualizacja: 20.06.2015 13:00
Gościem audycji z cyklu "Historie alternatywne" był Marek Oramus, jeden z prekursorów polskiej literatury fantastycznej.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Deszczowy Wrzesień '39 mógł odmienić losy wojny?

Ostatnia aktualizacja: 20.09.2015 13:32
Wśród historyków polska klęska wrześniowa uchodzi za klęskę nieuchronną. Inne zdanie na ten temat mają autorzy fantastyki. O ich pomysłach dyskutowaliśmy w audycji "Historie alternatywne".
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Biała Reduta". Jak elfy odbudowały potęgę Polski

Ostatnia aktualizacja: 22.11.2015 16:40
- Ta wizja może trafić nie tylko do miłośników historii, ale też do czytelników, którzy chcą przygody i fantastyki. Przy okazji dostają niesamowity zastrzyk patriotyzmu - mówiła o książce Tomasza Kołodziejczaka Maja Kossakowska.
rozwiń zwiń