"Poprowadź mnie na drugą stronę", czyli śmierć i miłość

Ostatnia aktualizacja: 22.11.2018 17:00
Słuchowisko Adama Baumana opowiada dramatyczną historię Stanisławy Umińskiej, która zastrzeliła swojego nieuleczalnie chorego narzeczonego Jana Żyznowskiego...
Julia Kijowska, którą w Poprowadź mnie na drugą stronę usłyszymy w roli Stanisławy Umińskiej
Julia Kijowska, którą w "Poprowadź mnie na drugą stronę" usłyszymy w roli Stanisławy UmińskiejFoto: Grzegorz Śledź/PR

Scenariusz słuchowiska "Poprowadź mnie na drugą stronę" jest oparty na wydarzeniach, które miały miejsce naprawdę. 17 lipca 1924 roku w szpitalu Brouse pod Paryżem młoda polska aktorka Stanisława Umińska zabija strzałem w głowę swojego kochanka Jana Żyznowskiego, nieuleczalnie chorego na raka wątroby. Zostaje osadzona w paryskim więzieniu i oczekuje na proces. Reżyser teatralny Leon Schiller organizuje dla niej pomoc prawną. Sprawa wydaje się z góry przegrana. W końcu wysyła do Paryża młodego, niedoświadczonego adwokata Gustawa Beylina, który ma służyć pomocą francuskiemu adwokatowi Henri Robertowi.

Oskarżycielem przed paryskim sądem jest prokurator Donat Guigne który ma świadomość, że proces będzie pretekstem do rozważań o możliwości prawnego zalegalizowania eutanazji. Jest człowiekiem wierzącym i zdaje sobie sprawę, że łagodny wyrok stworzyłby niebezpieczny precedens. Pragnie dla Umińskiej surowej, przykładnej kary za pomoc przy śmierci kochanka.

Po wstrząsie, jakim był strzał do ukochanego Umińska popada w więzieniu w depresję. Największym szokiem dla wszystkich jest kontrast młodej, delikatnej i wrażliwej kobiety ze sposobem, w jaki popełniła ten czyn. Sytuacja obrony wydaje się beznadziejna. Umińska przyznaje się do winy i prosi o najwyższy wymiar kary. Jednak adwokaci Robert i Beylin nie zamierzają łatwo się poddawać. W trakcie toczącego się procesu, kiedy szanse na uratowanie ich klientki zdają się bliskie zeru, Beylin przypadkowo natrafia na pewien szczególny dowód. To książka, którą pisał Żyznowski, a w ostatnich tygodniach przed śmiercią dyktował Umińskiej w szpitalu.  

"Poprowadź mnie na drugą stronę"

Autor i reżyser: Adam Bauman

Realizator: Andrzej Brzoska

Autor muzyki: Renata Baszun

Obsada:
Julia Kijowska (Stanisława Umińska), Grzegorz Kwiecień (Jan Żyznowski), Zofia Kucówna (Olga Boznańska), Agnieszka Suchora (Pielęgniarka), Władysław Kowalski (Henri Robert), Kazimierz Kaczor (Sędzia), Marcin Hycnar (Gustaw Beylin), Leon Charewicz (Donat Guigne), Piotr Kozłowski (Doktor Rousse), Andrzej Ferenc (Leon Schiller), Adam Bauman (Ksiądz / Gazeciarz / Lektor), Bartosz Martyna (Konduktor / Protokolant)

Słuchowisko z 2012 roku.

***

Tytuł audycji: Wieczór ze słuchowiskiem

Data emisji: 24.11.2018

Godzina emisji: 19.00

jp/pg

Czytaj także

Joanna Majewska: Grabiński fantastyką zapełnił religijną próżnię

Ostatnia aktualizacja: 03.09.2018 12:51
- Jego teksty stanowią świadectwo poszukiwań alternatywnej religijności - o twórczości przedstawiciela nurtu grozy w polskiej literaturze dwudziestolecia opowiadała w Dwójce autorka o książki o Stefanie Grabińskim.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Wacław Berent. Zapomniany diagnosta polskiej kultury

Ostatnia aktualizacja: 08.10.2018 11:45
- On był jednym z najtrudniejszych polskich pisarzy. Ceniący go Miłosz o powieści "Ozimina" powiedział, że powinna być przetłumaczona na język polski - mówił w dyskusji o genialnym przedwojennym pisarzu prof. Włodzimierz Bolecki.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Rozmowa wahadła z budzikiem. Zegary w literaturze

Ostatnia aktualizacja: 05.11.2018 13:12
Tematem audycji był czas, którego precyzyjne odmierzanie tak wrosło w naszą codzienność, że dziś trudno wyobrazić sobie życie podyktowane innym rytmem.
rozwiń zwiń