X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Słowacki i dylematy wokół konfederata

Ostatnia aktualizacja: 04.12.2018 16:25
W słuchowisku "Złota Czaszka" - na podstawie tekstu Juliusza Słowackiego, a w reżyserii Andrzeja Seweryna - wystapiła plejada polskich aktorów. 
Portret Juliusza Słowackiego autorstwa Franciszka Siedleckiego, 1909. Ze zbiorów Biblioteki Narodowej w Warszawie
Portret Juliusza Słowackiego autorstwa Franciszka Siedleckiego, 1909. Ze zbiorów Biblioteki Narodowej w Warszawie Foto: polona.pl

Akcja tego niedokończonego dramatu Juliusza Słowackiego rozgrywa się w czasie świąt Bożego Narodzenia w Krzemieńcu. Stąd ma rozprzestrzenić się na cały kraj idea konfederacka. Na czele owej konfederacji staje strażnik krzemieniecki Złota Czaszka - godny szacunku patriota, a jednocześnie despotyczny ojciec. 

Ciekawym zabiegiem reżyserskim jest w "Złotej Czaszce" zachowanie wszystkich elementów tekstu, z didaskaliami włącznie, które - dzięki interpretacji aktorskiej - odsłaniają swoje piękne, literackie oblicze.

Juliusz Słowacki "Złota Czaszka"

Reżyseria: Andrzej Seweryn

Muzyka: Antoni Łazarkiewicz

Realizacja akustyczna: Andrzej Brzoska

Występują: Jan Englert, Zbigniew Zapasiewicz, Krzysztof Kolberger, Grażyna Barszczewska, Maria Seweryn, Rafał Mohr, Jerzy Łapiński, Modest Ruciński, Krzysztof Banaszyk, Marcin Perchuć, Katarzyna Dąbrowska, Izabela Kuna, Sylwia Najach, Henryk Łapiński, Sylwester Maciejewski, Wojciech Machnicki, Michał Sieczkowski, Krzysztof Szczerbiński.

Partie narracyjne: Andrzej Seweryn

Słuchowisko z 2009 roku.

***

Tytuł audycji: Wieczór ze słuchowiskiem

Data emisji: 9.12.2018

Godzina emisji: 20.00

jp/mko

 


Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Jerzy Harasymowicz. Książę poetów

Ostatnia aktualizacja: 12.08.2018 18:00
- W latach 60. stworzył sobie taką pozycję, że został poetą zawodowym, żył z pisania wierszy, co udawało się niewielu - o najpopularniejszym poecie tzw. "pokolenia Współczesności" opowiadał w Dwójce prof. Jacek Łukasiewicz.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jerzy Kamil Weintraub - poeta w ukryciu

Ostatnia aktualizacja: 01.10.2018 08:27
Bliski przyjaciel i pierwszy wydawca Krzysztofa Kamila Baczyńskiego, szwagier Oli Watowej, tłumacz Rilkego i Pasternaka. Kim był - dziś prawie zapomniany - Jerzy Kamil Weintraub?
rozwiń zwiń

Czytaj także

Muzeum w literackim świecie. Żywe czy skostniałe?

Ostatnia aktualizacja: 19.11.2018 13:40
– Słowo "muzeum" wzięło się z greki od imienia Muzeusza, poety, który miał bardzo bliskie związki z muzami. Symbolizowało przede wszystkim poezję, ale i spotkanie – mówiła prof. Dorota Folga-Januszewska w audycji, którą poświęciliśmy znaczeniu galerii, muzeów i bibliotek w literaturze.
rozwiń zwiń