Jacek Trznadel: "Trzepot", czyli wędrówka do świata marzeń sennych

Ostatnia aktualizacja: 20.02.2022 09:00
Słuchowisko "Trzepot" to radiowa adaptacja poematu "Dzikie gęsi", którego autorem jest zmarły przed miesiącem poeta, pisarz, krytyk literacki prof. Jacek Trznadel.
Dzikie gęsi - to tytuł poematu, na podstawie którego powstało słuchowisko
"Dzikie gęsi" - to tytuł poematu, na podstawie którego powstało słuchowiskoFoto: Pixabay.com

Podtytuł poematu opublikowanego w 1997 roku brzmi "(podręczna centuria snów)" – ujęte przez autora w nawiasie doprecyzowanie zawartości tomu kieruje czytelników i słuchaczy do świata marzeń sennych podmiotu lirycznego. Jednak w dziele Jacka Trznadla te somnambuliczne obrazy są silnie osadzone w biografii poety.

Słuchowisko w adaptacji i reżyserii Marii Brzezińskiej otrzymało rekomendację na V Festiwalu Teatru Polskiego Radia i Teatru Telewizji Polskiej "Dwa Teatry – Sopot 2005".

Aby posłuchać słuchowiska <<< KLIKNIJ TUTAJ >>>

Jacek Trznadel "Trzepot" (produkcja: Radio Lublin 2004)

Na podstawie poematu "Dzikie gęsi"

obsada: Jan Wojciech Krzyszczak

adaptacja i reżyseria: Maria Brzezińska

realizacja akustyczna: Jarosław Gołofit

muzyka: Marek Kuczyński

***

Profesor Jacek Trznadel – ceniony krytyk literacki, pisarz, poeta i tłumacz - zmarł 23 stycznia w wieku 91 lat. W pamięci najbardziej zapisał się za sprawą badań nad twórczością Bolesława Leśmiana oraz zbioru rozmów "Hańba domowa". W swoim życiu przeszedł zmianę poglądów politycznych.

W latach 50. uchodził za obiecującego krytyka literackiego i pisywał artykuły w stylu epoki – atakował "służalczą rolę Kościoła", zachwycał się socrealistycznymi wierszami Mieczysława Jastruna i Adama Ważyka, "Słowem o Stalinie" Władysława Broniewskiego. W 1956 r., po dojściu do władzy Władysława Gomułki, zapisał się do PZPR, z partii wystąpił w roku 1970.

W latach 80. współpracował też z innymi wydawnictwami drugoobiegowymi, najbardziej jednak znaczącym głosem Trznadla w tym okresie okazała się "Hańba domowa" – zbiór wywiadów z pisarzami na temat ich stosunku do stalinizmu.

Po roku 1989 Jacek Trznadel wydał m.in. zbiory esejów: "Ocalenie tragizmu", "Spojrzeć na Eurydykę", "Spór o całość. Polska 1939–2004" oraz tomy wierszy "Dzikie gęsi. Podręczna centuria snów", "Utajone w oddechu", "Bez odbioru".

W 1994 r. pracował jako członek komisji opracowującej projekt konstytucji z ramienia Solidarności. Pozaliteracką sprawą, która przez lata angażowała Jacka Trznadla, było wyjaśnienie zbrodni katyńskiej.

***

Tytuł audycji: Wieczór ze słuchowiskiem

Data emisji: 19.02.2022

Godzina emisji: 19.30

Czytaj także

Piotr Müldner-Nieckowski. Lekarz, językoznawca, pisarz i poeta

Ostatnia aktualizacja: 19.01.2022 12:00
- Język to podstawowe narzędzie lekarskie, co pacjent, to inny język, inne słownictwo, a nawet czasem gramatyka. To zmusza lekarzy do tego, by rozszerzali swoje umiejętności językowe. Większość odruchowo dostraja się to tego, co pacjent ze sobą przynosi, ale są tacy, którzy interesują się też naukowo i ja do tej grupy należę - mówił w Dwójce Piotr Müldner-Nieckowski.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Powrót do "Piaskownicy". "Scena teatralna Trójki"

Ostatnia aktualizacja: 18.02.2022 19:59
W najbliższą niedzielę zapraszamy na "Scenę teatralną Trójki". Przypomnimy słuchowisko, zrealizowane w 2007 roku w Teatrze Polskiego Radia dla Programu 3, pt. "Piaskownica", autorstwa Michała Walczaka. Tytułowa "Piaskownica" to studium relacji uczuciowych między ludźmi. To w niej rozgrywa się walka między kobietą i mężczyzną, w których wcielili się m.in. Danuta Szaflarska i Wiesław Michnikowski.
rozwiń zwiń