Thomas Bernhard "Plac Bohaterów"

Ostatnia aktualizacja: 12.02.2011 10:13
Gorzka i prowokacyjna sztuka wybitnego austriackiego pisarza i dramaturga – zapraszamy dziś o 18.00.

"Plac Bohaterów" to słuchowisko według jednej z najbardziej znanych sztuk znakomitego austriackiego pisarza (autora m.in. "Zaburzenia", "Dawnych mistrzów", "Wymazywania", "Kalkwerku") i dramaturga (w Polsce spopularyzowanego dzięki spektaklom Krystiana Lupy). Utwór powstał w 1988 r., a jego wystawienie wzbudziło w Austrii ogólnonarodową krytykę i oburzenie.

W sztuce tej powraca, na zasadzie ciągłej prowokacji, tak ważna dla twórczości Bernharda problematyka wojenna i sytuacja austriackich Żydów w powojennej Austrii, która nie rozliczyła się z faszyzmem. Tytułowe miejsce to ważny wiedeński plac – tu w 1938 roku, po Anschlussie Austrii, przemawiał do tłumów Adolf Hitler. Mieszkała przy nim przed wojną rodzina głównego bohatera sztuki – profesora Schustera. Po wojennej emigracji Schusterowie wracają do Wiednia.

Słuchowisko nadajemy w osiemdziesiątą rocznicę urodzin austriackiego pisarza.

Przekład Grzegorza Matysika.
Adaptacja Witolda Malesy.
Reżyseria Janusza Kukuły.
W obsadzie m.in.: Krzysztof Gosztyła, Grażyna Barszczewska, Joanna Trzepiecińska, Henryk Talar, Kazimierz Kaczor, Hanna Stankówna, Jacek Jarosz, Izabela Bukowska, Małgorzata Rożniatowska.

12 lutego (sobota), godz. 18:00

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Wieczny skandalista

Ostatnia aktualizacja: 18.01.2011 06:00
Thomas Bernhard przez całe swoje życie prowokował, ale te zaczepne działania były sposobem zwrócenia uwagi na tematy, które wydawały mu się warte dyskusji.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Thomas Bernhard o sobie samym

Ostatnia aktualizacja: 08.02.2011 17:28
Dwójka poleca autobiografię wybitnego austriackiego pisarza i dramaturga Thomasa Berharda.
rozwiń zwiń