Zabawy hiszpańskiego noblisty z Łazikiem

Ostatnia aktualizacja: 03.02.2012 01:00
Dwójka zaprasza na słuchowisko "Nowe przygody i nieszczęścia Łazika z Tormesu" według powieści Camillo Jose Celi.

"Żywot Łazika z Tormesu" anonimowego autora to arcydzieło XVI-wiecznej literatury hiszpańskiej, które zapoczątkowało gatunek powieści łotrzykowskiej/szelmowskiej. Opiewa przygody bohatera typu picaro (stąd inna nazwa tego typu powieści: pikaryjska); w języku hiszpańskim słowo to oznacza najczęściej młodego chłopca - zaradnego, sprytnego, mającego za nic prawo, normy i konwencje społeczne, którego nędza zmusza do zdobywania środków do życia najróżniejszymi sposobami. Z ogromną energią i sprytem bohater dąży do znalezienia sobie miejsca w brutalnym świecie i uniknięcia nędzy przy możliwie małym nakładzie pracy. Przygody Łazarza opisane są z dużą ilością ironii i optymizmu. Ten typ łotrzyka, "przyrodni brat" Sowizdrzała, zrobił olbrzymią karierę w literaturze europejskiej.

Bezpośrednio nawiązuje też tego do starego pierwowzoru Camilo Jose Cela, jeden z największych i najbardziej kontrowersyjnych współczesnych pisarzy hiszpańskich, laureat Nagrody Nobla w 1989 roku. Jego powieść - "Nowe przygody i nieszczęścia Łazika z Tormesu" wydane w roku 1944 - jest z jednej strony zabawą literacką, z drugiej opowieścią kryjącą pod warstwą humoru i nonszalancji głęboką refleksję nad kondycją współczesnego człowieka.

W rolę Łazika wcielił się Zdzisław Wardejn. W pozostałych rolach wystąpili: Jacek Braciak, Gustaw Lutkiewicz, Krystyna Tkacz, Stanisław Brudny, Witold Pyrkosz, Marcin Troński, Izabella Bukowska, Eugeniusz Robaczewski, Wojciech Wysocki, Janusz Bukowski i Sylwester Maciejewski.

Adaptacja: Bogumiła Prządka;  opracowanie muzyczne: Małgorzata Małaszko; realizacja: Ewa Szałkowska; reżyseria: Jan Warenycia.

3 lutego (piątek), godz. 22:00.

Czytaj także

Kryminał odnaleziony w archiwum

Ostatnia aktualizacja: 03.02.2012 12:00
Zapraszamy do wysłuchania fragmentów książki Heleny Boguszewskiej i Jerzego Kornackiego "Powieść pod różą".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Pornografia z medalem noblowskim

Ostatnia aktualizacja: 31.01.2012 14:41
Camilo José Cela sztokholmską nagrodę otrzymał "za bogatą i mocną prozę, która z powściągliwym współczuciem ukazuje bezbronne istnienie człowieka". Stwierdzając, że to pisarstwo "mocne", Akademia wybrała najdelikatniejsze z możliwych określeń...
rozwiń zwiń