Największy skąpiec w historii

Ostatnia aktualizacja: 13.07.2012 19:00
Słynna komedia Moliera o pazernym na pieniądze Harpagonie – w letnim słuchowisku Dwójki. W roli tytułowej – znakomity Wiesław Michnikowski.
Największy skąpiec w historii
Foto: Tao_Zhyn/Flickr, lic. CC

O Harpagonie w obrazowy sposób opowiada w Molierowskim dramacie Jakub, jego kucharz i woźnica. Ponoć pan domu "każe drukować osobne kalendarze z podwójną ilością dni krzyżowych i wigilii, aby domownikom nałożyć dubeltową liczbę postów". Ponoć pewnego dnia Harpagon pozwał... kota z sąsiedniego domu za to, że zjadł mu resztkę potrawki baraniej. "Nikt o panu inaczej nie mówi, tylko jak o skąpcu, dusigroszu, brudasie i lichwiarzu" – referuje, na wyraźną prośbę Harpagona, powszechne opinie Jakub.
W cyklu Słuchowiska na lato przedstawimy w sobotę wieczorem radiową adaptację "Skąpca" Moliera w przekładzie Tadeusza Boya-Żeleńskiego, adaptacji Iwony Malinowskiej i reżyserii Jana Warenyci.
W przezabawnej historii o bezdusznym Harpagonie, jego matrymonialnych planach, które nijak się mają do tego, co pragną jego dzieci, wystąpią: w roli tytułowej Wiesław Michnikowski, w pozostałych rolach Andrzej Ferenc, Jacek Rozenek, Monika Kwiatkowska, Stanisław Brudny, Hanna Stankówna, Grzegorz Wons, Marek Bargiełowski, Paweł Nowisz, Katarzyna Tatarak.
Opracowanie muzyczne Mariana Szałkowskiego. Realizacja  akustyczna Andrzeja Złomskiego. Nagranie z 2002 r.
14 lipca (sobota), godz. 21.00

Czytaj także

Galeria portretów - kreacji Wiesława Michnikowskiego

Ostatnia aktualizacja: 02.06.2012 22:00
Audycja Iwony Malinowskiej z udziałem historyka i krytyka teatru, profesor Barbary Osterloff z okazji 90. urodzin Artysty .
rozwiń zwiń

Czytaj także

Wiesław Michnikowski obchodzi 90 urodziny

Ostatnia aktualizacja: 03.06.2012 08:44
Gwiazda kabaretu "Dudek" i Kabaretu Starszych Panów, mistrz sceny i estrady. Najbardziej znaną filmową kreacją jest postać Ekscelencji w "Seksmisji" Juliusza Machulskiego.
rozwiń zwiń