Ramin Djawadi i kolory muzyki z "Gry o tron"

Ostatnia aktualizacja: 31.05.2015 15:00
- Wątki dziejące się na północy opatruję niebieską muzyką. Z kolei motyw Daenerys jest żółty - opowiadał niemiecki kompozytor, gość Festiwalu Muzyki Filmowej w Krakowie.
Audio
  • Relacja z Festiwalu Muzyki Filmowej w Krakowie. Rozmowa z Elliotem Goldenthalem i Raminem Djawadim (Muzyka w Kadrze/Dwójka)
Wyprodukowany przez HBO serial Gra o tron powstał na podstawie bestsellerowej sagi fantasy Georgea R.R. Martina. Odpowiedzialny za muzykę do serialu Ramin Djawadi na koncie ma także ścieżki dźwiękowe do filmu Iron Man i serialu Skazany na śmierć (na zdjęciu fragment okładki płyty ze ścieżką dźwiękową z Gry o tron
Wyprodukowany przez HBO serial "Gra o tron" powstał na podstawie bestsellerowej sagi fantasy George’a R.R. Martina. Odpowiedzialny za muzykę do serialu Ramin Djawadi na koncie ma także ścieżki dźwiękowe do filmu "Iron Man" i serialu "Skazany na śmierć" (na zdjęciu fragment okładki płyty ze ścieżką dźwiękową z "Gry o tron"

Muzyka do seriali była jednym z głównych tematów krakowskiej imprezy. Wymyślony przez Ramina Djawadiego motyw przewodni do "Gry o tron" to w tej chwili jeden z najpopularniejszych przykładów tego odłamu muzyki filmowej. Rozmówca Grzegorza Dąbrowskiego i Mariusza Gradowskiego wyjaśnił, że przy tworzeniu kierował się przede wszystkim kolorami. - Żona mi uświadomiła, że jestem synestetą. Dla mnie dźwięk C jest czerwony, A niebieski, E żółty. Kiedy je łączę, otrzymuję różne odcienie - wyjaśniał.

Djawadi zdradził, w jaki sposób powstawały motywy muzyczne związane z rodami Lannisterów i Starków oraz opowiadał o współpracy z Mattem Berningerem z zespołu rockowego The National przy pieśni "The Rains of Castamere", kojarzonej z najbardziej krwawym epizodem "Gry o tron".

W audycji rozmawialiśmy też z Elliotem Goldenthalem, który na krakowskiej imprezie odebrał Nagrodę im. Wojciecha Kilara. Nie zabrakło wątku muzyki filmowej na festiwalu w Cannes i festiwalu Musica Electronica Nova.

***

Tytuł audycji: Muzyka w kadrze 

Prowadzą: Grzegorz Dąbrowski i Mariusz Gradowski

Goście: Elliot Goldenthal i Ramin Djawadi (kompozytorzy)

Data emisji: 31.05.2015

Godzina emisji: 13.00

bch/mc

Czytaj także

Badalamenti - kompozytor i... mafioso Lyncha

Ostatnia aktualizacja: 19.04.2015 16:00
Niewielu fanów muzyki filmowej wie, że nadworny kompozytor Davida Lyncha grywał w jego filmach nie tylko na fortepianie.
rozwiń zwiń
Czytaj także

"W pustyni i w puszczy" z hollywoodzkim tłem. Muzyka Andrzeja Korzyńskiego

Ostatnia aktualizacja: 05.05.2015 14:00
Posłuchaj - przedpremierowo! - fragmentów płyty z muzyką Andrzeja Korzyńskiego do filmu "W pustyni i w puszczy" oraz rozmowy z kompozytorem.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Fortepian na ścieżce. Filmy brzmiące klawiszami

Ostatnia aktualizacja: 18.05.2015 15:00
W fortepianowej "Muzyce w kadrze" usłyszeliśmy m.in. fragmenty debiutanckiej płyty Aleksandra Dębicza "Cinematic Piano".
rozwiń zwiń