Kompozytor, który zastąpił Johna Williamsa

Ostatnia aktualizacja: 29.11.2015 19:00
Steven Spielberg po raz pierwszy zaprosił do współpracy nowego twórcę muzyki. Oprawę dźwiękową "Mostu szpiegów" zawdzięczamy Thomasowi Nemanowi. Co wniósł ten kompozytor do świata muzyki filmowej?
Audio
  • Rozmowa o muzyce filmowej Thomasa Newmana (Muzyka w kadrze/Dwójka)
Thomas Newman (na zdj. podczas gali Classic Brit Awards w 2010 roku) stworzył muzykę do ponad 70 filmów
Thomas Newman (na zdj. podczas gali Classic Brit Awards w 2010 roku) stworzył muzykę do ponad 70 filmówFoto: Simon Fernandez/CC BY 2.0/Wikimedia Commons

Prowadzący audycję "Muzyka w kadrze" zgodzili się, że spotkanie ze Stevenem Spielbergiem trudno nazwać za przełomowe dla muzyki Newmana. Tego kompozytora kojarzymy zresztą do lat z zupełnie innym reżyserem - Samem Mendesem.

Wszystko zaczęło się od kultowego i znakomitego - także w wymiarze muzycznym - filmu "American Beauty". Thomas Newman przełamał tam standardy muzyki ilustracyjnej, sięgając po błyskotliwe i zaskakujące zestawienia instrumentów tradycyjnych z całego globu. Jego pieczęcią stał się jednak bardzo zachodni, choć nie tak często rozbrzmiewający w Dwójce - instrument...

Zachęcamy do wysłuchania audycji z wyborem najciekawszych kompozycji Thomasa Newmana do filmów Mendesa i Spielberga.

***

Tytuł audycji: Muzyka w kadrze

Prowadzą: Grzegorz Dąbrowski i Mariusz Gradowski

Data emisji: 29.11.2015

Godzina emisji: 17.00 

mm/gs

Czytaj także

"Mistrz" i inni. Co Jonny Greenwood robi w filmie

Ostatnia aktualizacja: 07.09.2015 18:00
W kolejnym spotkaniu z cyklu "Muzyka w kadrze" rozmawialiśmy o muzyce kompozytora znanego jako gitarzysta zespołu Radiohead.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Filmowa muzyka Pawła Szymańskiego

Ostatnia aktualizacja: 01.10.2015 15:54
W audycji "Muzyka w kadrze" przyjrzeliśmy się wyrafinowanej muzyce jednego z czołowych kompozytorów muzyki współczesnej.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Kilar i Niemen w filmach o niepodległości

Ostatnia aktualizacja: 11.11.2015 21:00
Wśród autorów muzyki komponowanej do filmów poświęconych odzyskaniu przez Polskę wolności znajdziemy tak różnych twórców jak Wojciech Kilar i Czesław Niemen.
rozwiń zwiń